Vedení televize
Myslíte si, že je správné, aby ředitele televize jmenoval ministr financí (myšleno v Polsku) bez jakéhokoli konkurzu?Nemyslíte si, že takto jmenovaný ředitel bude odolávat politickému tlaku vlády?
Myslíte si, že by bylo i u nás rozumné, aby ředitele veřejnoprávních médií jmenoval člen vlády? Nebojíte se, že v takovém případě by po každé změně vlády následovala i výměna vedení médií?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Zrovna včera jsem měl jednání s odborníky na sdělovací prostředky, kteří ovládají tuto problematiku v mezinárodním měřítku. Už dopředu podotýkám, že to nejsou levicově zaměření lidé, jde jim o profesionalitu. Dozvěděl jsem se od nich, že si dělali celých 6 měsíců (druhou polovinu roku 2015) rešerže médií Polska, Německa, Rakouska a ČR a zjistili, že naše veřejnoprávní média, zejména ČT nezveřejňuje příliš velkou část informací vůbec a dále je zde snaha podávané informace nesdělovat formou publicistiky, ale modelovat je a divák tudíž má k dispozici filtrované informace. Dále jsem se dozvěděl, že v Polsku byl problém veřejnoprávních médií obdobný.
Pokud se týká toho, že ředitele VP televize bude v Polsku jmenovat člen vlády, tak to asi v pořádku nebude a souhlasím s tím, že při tomto modelu by po každé změně vlády následovala výměna vedení VP médií.
Je ovšem třeba vidět, že model, který je používán v naší zemi, je ve svém důsledku úplně stejný. Konkrétně - Radu pro televizní vysílání volí Poslanecká sněmovna a výsledkem je rada, na které se dohodnou strany vládní koalice. Jinými slovy se tak stane na základě politické dohody, chcete-li politických handlů. O nějakém konkurzu nemůže být řeč. No a takto "zvolená" Rada volí generálního ředitele.
Další podrobnosti se dočtete v mém článku, který mně vyšel včera kolem 22. hodiny v sloupci Politici voličům zde v PL.