prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.04.2018 22:02:00

Intenzivně pracujeme na překonání image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem

Intenzivně pracujeme na překonání image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem

Moravskoslezský kraj dnes uzavřel s Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí dobrovolnou dohodu, která by měla přispět ke zlepšení kvality ovzduší v regionu.

 Podepsali ji ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a generální ředitel Třineckých železáren, a.s. Jan Czudek.

V dobrovolné dohodě se zúčastněné strany zavazují k aktivitám, které podniknou nad rámec zákonných požadavků a povedou k menšímu zatížení životního prostředí v regionu.

„Ministerstvu se dobrovolné dohody s velkými průmyslovými podniky osvědčily. Všechny aktivity ve prospěch zlepšení ovzduší, které jsou nad zákonný rámec, mají velkou hodnotu. Severní Morava a Slezsko se každý den musí vypořádávat s dopady těžkého průmyslu, dopravy, škodlivin z Polska a lokálních topenišť na kvalitu ovzduší. Třinecké železárny již dnes plní emisní limity i požadavky na nejlepší dostupné technologie vycházející z evropské legislativy. Ale jsou různé druhy emisí i způsobů šíření prachu, které limity omezit nejde. Proto je důležitým závazkem v dohodě ze strany Třineckých železáren především snižování fugitivních emisí a omezování víření prachu uvnitř a v okolí areálu železáren. Emise sníží i další naplánované odprášení nebo pravidelné údržby a čištění koksárenských baterií. Bariérou pro znečištění pak bude výsadba zeleně nejenom v areálu železáren, ale i v okolí Třince. Vítám, že k dohodě se se svými závazky připojuje i kraj. I jeho aktivita v oblasti zlepšování kvality ovzduší je nebývalá a já doufám, že se nám společně podaří přesvědčit všechny velké ostravské znečišťovatele, aby se i oni stali společensky zodpovědnými vůči regionu, ve kterém působí. O dalších dobrovolných dohodách, které přinesou další snižování emisí, s krajem i s dalšími podniky aktuálně jednáme," uzavírá ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Intenzivně pracujeme na naplnění vize, že překonáme image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem. Uzavírání dobrovolných dohod s významnými provozovateli zdrojů znečišťování ovzduší je jedna z možností, které by k tomu mohly pomoci. Je důležité nejen dodržovat zákonné limity, ale dělat i něco navíc nad rámec legislativy,“ míní hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že Moravskoslezský kraj v dobrovolné dohodě například slíbil zvýšit náklady na nadlimitní čištění pozemních komunikací, které spravuje. „Finančně podpoříme ozdravné pobyty předškoláků a žáků 1. stupně základních škol. Z krajského rozpočtu přispějeme na výměnu starých kotlů za ekologické, podělíme se o náklady na regionální monitoring kvality ovzduší a zafinancujeme další aktivity vedoucí k tomu, abychom u nás dýchali čistější vzduch,“ upřesnil hejtman Ivo Vondrák.

Třinecké železárny se v dobrovolné dohodě kromě jiného zavázaly každý rok financovat ozdravné pobyty dětí v Tatrách částkou 1,5 milionu korun. Další tři miliony korun vynaloží na úklid komunikací ve městě Třinci i uvnitř areálu firmy. Další tři miliony pak do údržby a výsadby zeleně. I to má přispět ke snížení prašnosti v okolí hutě. „Uvědomujeme si dopad naší průmyslové činnosti na kvalitu ovzduší a vliv na životní podmínky obyvatel. Proto se snažíme v co největší míře využívat ve fabrice nejlepší dostupné technologie v ekologizaci provozů, a zároveň pomáhat i jinými způsoby k jejich zlepšení,“ uvedl generální ředitel hutě Jan Czudek.

Dodal, že Třinecké železárny v uplynulých létech významně investovaly do opatření na ochranu ovzduší, plní tak přísné emisní limity. Veškerá zařízení jsou provozována na úrovni nejlepších dostupných technik (BAT). Nejvíce do ekologie investovaly v letech 2013 až 2015, a to 2,6 miliardy korun. Finance šly hlavně na odprášení největších a nejprašnějších provozů. Díky nim došlo ke snížení celkových emisí prachu z Třineckých železáren o zhruba 75 procent.

„V současné době jednáme s dalšími významnými průmyslovými podniky v regionu o možnostech uzavření dobrovolných dohod. Závazky těchto provozovatelů se budou lišit v závislosti na umístění jejich provozů, charakteru jejich činnosti i na finančních možnostech,“ dodala náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama