Ti si prohlédli prostory sněmovny, seznámili se s historií českého parlamentarismu a složitostmi legislativního procesu a diskutovali i s naším poslancem. Nejvíce se studenti zajímali o možnost přijetí zákona o obecném referendu a možnou hrozbu czechxitu.
„Nějaký zákon o obecném referendu určitě ve sněmovně projde. Není to tedy střet, jestli referendum ano, nebo ne, ale v jaké konkrétní podobě. Klíčové je pro budoucnost naší země, že Andreje Babiše živí evropské dotace, a tak má na setrvání v EU zájem, a proto i návrh zákona z dílny ANO požaduje vysoké kvorum pro jeho vypsání, iniciativu nejméně 800 tisíc občanů, a zároveň neumožňuje řešit v referendu klíčové otázky pro ekonomiku a bezpečnost naší země, jako je právě vystoupení z EU a NATO," ujistil studenty František Vácha.
Dalším nástrojem na posílení role občanů má být i přímá volba starostů a hejtmanů. „Nedovedu si představit, že by zákon o přímé volbě starostů a hejtmanů v této podobě sněmovna přijala. Náš systém, na rozdíl například od toho slovenského, je založený na volbě zastupitelských orgánů, teprve od nich se odvíjí ostatní funkce. Proto starostové a hejtmané sami o sobě tolik kompetencí nemají, klíčové je rozhodování zastupitelstva a roli hraje i rada. Představte si situaci, kdy by strany, z nichž nepochází lidmi zvolený starosta či hejtman, utvořili koalici. Pak vrcholnému představiteli obce a kraje nezbude nic jiného než podepisovat rozhodnutí zastupitelstva,“ upozornil František Vácha.
Došlo ale i na dusnou atmosféru ve sněmovně. Bude funkční vláda? „Problémy se táhnou. Podle mého názoru ani sami aktéři neví, zda se jim podaří sestavit funkční vládu,“ dodal František Vácha.