Severní Makedonie, Moldavsko, zasedání Mezinárodní krymské platformy v chorvatském Záhřebu. Namátkou tři poslední destinace, kam v rámci zahraničních cest zavítala Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny. Na jejích cestách mnohdy padala silná vyjádření. Naši redakci zajímalo, do jaké míry se taková aktivita shoduje se zásadami diplomacie a zahraniční politikou státu.
Faktem sice je, že vláda Petra Fialy zaujala zvláště v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem jednoznačné stanovisko a politici často na adresu Moskvy nešetří silnějšími výrazy, ale jinou váhu má vyjádření poslance vládního tábora v Praze a jinou váhu zase projev předsedkyně Sněmovny při zahraniční cestě.
Naše zdroje v Černínském paláci to vysvětlují různě. Spíše se ovšem kloní ke kritice ve smyslu, že v diplomacii je třeba vážit každé slůvko a volit spíše zdrženlivost.
„Aktivismus do diplomacie nepatří, dokonce bych řekl, že je jejím opakem. Brutální výroky vůči jiným státům a zahraničním představitelům mohou patřit do arzenálu politických činovníků, řadových politiků, ale pro diplomaty a vysoké ústavní činitele mají být za červenou linií. Toho se paní předsedkyně od začátku nedrží. Některým představitelům vlády to možná konvenuje, protože mají stejný názor, jenže tohle není diplomacie a naše zahraniční politika musí zajistit obranu národních zájmů i poté, co tito politici skončí. Spálená země je možná hezký nadpis knihy, ale pro nás profesionály, kteří nepodléhají aktuálním politickým náladám, je to noční můra. Aby byla předsedkyně PS na poli zahraniční politiky vidět víc než ministr zahraničí, je víc než podivné,“ popisuje významný představitel Ministerstva zahraničních věcí.
Jeden z českých velvyslanců v zahraničí nám v souvislostí s činností Markéty Pekarové Adamové vyjevil své mínění. „Paní Pekarová zahraniční politice žalostně nerozumí, což by do budoucna mohlo napáchat obrovské škody, které bude celá diplomacie napravovat léta. U všech dosavadních předsedů Poslanecké sněmovny bylo dobrým zvykem, že se při svých zahraničně-politických aktivitách přísně drží linie a našlapují s opatrností. Nepamatuji, že by někdo z nich v minulosti urazil jakýkoli stát nebo jeho představitele a teď nemluvím o Rusku, ale partnerech v rámci EU, například Maďarsku,“ konstatuje ambasador.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka