Víte, že Severočeši spotřebují 3krát méně vody než Američané? Buď se myjí méně než obyvatelé USA, nebo dokážou se životadárnou tekutinou lépe hospodařit… Správně je za B, ale nejasný výrok může natropit dost nedorozumění.
Podobně je to možná s neobratným vyjádřením Ivana Bartoše, když Ústecký kraj porovnával se zaostalým Rumunskem. Pravda je, že výrok rozlítil mnohé patrioty, a lídr Pirátů posléze ozřejmil, že jej myslel čistě ekonomicky: „Hrubý domácí produkt na hlavu byl už v roce 2019 o šest procent nižší než stejná statistika u Rumunska. To je prostě fakt. Za to nemohou Ústečané, ale vláda. Lidí si zde velice vážím a pomoc jim je pro mě absolutní prioritou.“
Je to opačně, hájí Ústečany profesor z New Yorku
Byť některé, kterých se necitlivě dotkl, tímto ukonejšil, mohou i takto pojatá ekonomická data být ošemetná. Podle profesora ekonomie z neworské univerzity Jaroslava Borovicky nepoužil smysluplné srovnání, a to ze dvou závažných důvodů – kvůli způsobu výpočtu regionálního HDP, a kvůli způsobu aplikace parity kupní síly. „Lepší statistiky ukazují, že Ústecký kraj je ekonomicky stále dost jasně před Rumunskem,“ tvrdí a dále vysvětluje:
„Eurostat nedokáže na regionální úrovni přesně identifikovat, kde je HDP skutečně vytvořen a komu plynou příjmy. Když obyvatelé Ústeckého kraje dojíždějí za prací do Prahy, tak se to, co vytvoří, započítá do pražského HDP, přestože mzdy plynou do Ústeckého kraje. Když je firma, vyrábějící v Karlovarském kraji, registrovaná v Praze, zisky se opět započítávají do pražského HDP.“ Druhý důvod, proč HDP v tržních cenách neodráží ekonomickou realitu daného regionu, jsou rozdílné lokální ceny. Proto se HDP přepočítává podle parity kupní síly na hypotetickou celoevropskou cenovou hladinu. „Tento 31% rozdíl ve prospěch regionu Severozápad je přitom stále ještě konzervativní, kvůli výše uvedenému problému s indikátory parity kupní síly – skutečný rozdíl bude vyšší,“ dodává profesor.
Z komentářů pod vysvětlením profesora Borovicky:
„To fakt jako volič chceš, aby ti přijel říkat volební lídr z Prahy, že jsme tu úplně v hajzlu…“
Ústecký kraj jako věřitel
Hospodářská komora v Mostě, kterou PL oslovily, se k politickým tématům ani konkrétním politikům před volbami nevyjadřuje. „Máme bobříka mlčení. Výrok Piráta o našem kraji jsem ale zaznamenal, osobně mě rozčílil, a pokud bych se měl sám za sebe vyjádřit ke srovnání našeho regionu s Rumunskem, pak by to bylo možná i žalovatelné…“ podotkl na dotaz PL Rudolf Jung, předseda této okresní pobočky, o níž stojí za zmínku říci, že léta byla největší v rámci republiky a teď – spolu s dvěma moravskými – patří do první trojky na špici.
„Chvilka pomoci je lepší než deset dní soucitu.“
Rumunské přísloví
„Společnost má samozřejmě k Ústeckému kraji velký dluh, který postupně splácí: Léta se odsud vysávala energie, která umožnila českému národu pohodlně žít. A tento deficit se pochopitelně musí splatit. Je diskutabilní, jakou rychlostí. Zatím se nám zdá, že by mohla být vyšší, ale slova o zanedbanosti bych určitě nevolil. Spíš o formě splácení společenského závazku, který za ta léta republika způsobila,“ zní reakce Rudolfa Junga.
Ovzduší znečištěné průmyslovou výrobou dohnalo zdejší lidi v 89. roce k ekologickým demonstracím, které byly předzvěstí sametové revoluce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš