Pirk konstatuje, že psi hlídali jak vězně v koncentračních táborech, tak hranice v dobách komunismu. „Bohužel i nyní mi připadá, že má PES plnit stejnou funkci jako v dobách, které, jak jsem doufal, se k nám již nikdy nevrátí,“ říká.
Kritizuje, že v systému se počítá s některými ukazateli dvakrát. Například že jedním ukazatelem je počet nově pozitivních na 100 000 obyvatel, druhým počet nově pozitivních ve věku od 65 let na 100 000 obyvatel, oba za čtrnáct dní. Jak Pirk poukazuje, lidé nad 65 let věku jsou již zahrnuti v prvním ukazateli, jsou tedy započítáváni dvakrát. Kromě toho PCR testy nejsou bezchybné a podle časopisu Lancet se počet falešně pozitivních testů pohybuje mezi 0,8 až 4 % všech testů. Což, pokud jde o výsledek za čtrnáct dní, může s ukazatelem jaksepatří zamávat.
Kromě počtu pozitivních testů Pirkovi nevoní ani reprodukční číslo R, počítané z počtu pozitivních nálezů, o kterém i samo ministerstvo uznává, že je pouze odhadem. „Z tohoto neurčitého modelu počítáme číslo R na setiny a považujeme je za zásadní zaklínadlo, podle kterého se vše řídí,“ říká profesor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas