Studie dle svých autorů nabízí „hlubší pohled do politicko-psychologické mentality lidí, kteří podléhají dezinformacím, ale i občanů vůči propagandě odolných“. Vědci sestavili celkem 5 profilů z odpovědí na celkem 30 otázek v průzkumech agentury Median od roku 2020 doteď. „Jako stěžejní se pro odolnost vůči dezinformacím ukazuje demokratické smýšlení a racionalita,“ uvádějí.
Vedoucí výzkumu je Martina Klicperová z Psychologického ústavu AV ČR, jejími výzkumnými zájmy jsou „psychologie demokracie, občanská slušnost, politická kultura, přechody k demokracii, demokratické občanství, nenásilí a kreativita. Doktorát získala za práci Psychologie demokracie a demokracie se také týkaly výzkumy, na které byly poskytnuty granty a byla u nich uvedena jako řešitelka.
Není od věci zmínit, že když člověk zavítá na stránky Psychologického ústavu, do očí ho udeří velký nápis „Věda stojí za Ukrajinou!“
Zmíněných pět kategorií, které vědci určili, se pak nazývá:
1. nevyhranění
2. proukrajinští demokraté
3. proruští postkomunisté
4. obecně dezinformovaní
5. antiruští demokraté
Přičemž největší z nich je právě kategorie nevyhraněných, kterých je dle výzkumu celých 48 %. 22 % jsou pak proukrajinští demokraté, protiváhu k nim tvoří proruští komunisté, kterých má být 15 %, minoritní jsou pak antiruští demokraté a obecně dezinformovaní, kteří tvoří 7 a 9 %, respektive. „Procenta je třeba brát spíše orientačně, při této metodě a velikosti vzorku nelze hovořit v přesných číslech,“ upozorňuje sama Klicperová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Karel Šebesta