Premiér Petr Fiala není v jednoduché situaci. Pár týdnů po jmenování jeho nové vlády přišla válka na Ukrajině, která změnila úplně vše. Český stát k nové situaci přistoupil dle mnohých odpovědně a postavil se na čelné příčky zemí v pomoci zasažené Ukrajině. Od počátku posíláme zbraně, munici, vybavení, peníze a veškerou materiální pomoc, pomáháme verbálně i prakticky u nás doma v podobě přijímání v podstatě všech válečných uprchlíků, kteří zde chtějí zůstat.
Problém může být v tom, že samotná válka není zdaleka jediným elementem, který českým občanům dělá starosti. Právě naopak. Od jarních měsíců začínají na české domácnosti a firmy natvrdo dopadat důsledky energetické krize, kdy ceny elektřiny, plynu i pohonných hmot vystřelily do nebeských výšin. Podle vlády a premiéra je třeba viníka tohoto brutálního zdražování hledat v Kremlu. Může ovšem za všechno jen Putin? Tuto otázku si kladou nejen opoziční politici, ale čím dál častěji i občané. Mnozí experti z oblasti energetiky mají jasno. Delší čas připomínají, že ruský útok na Ukrajinu energetickou krizi nezpůsobil, pouze prohloubil.
Před pár dny absolvovala většina vládního kabinetu v čele s premiérem cestu na Ukrajinu. V Kyjevě se konalo historicky první společné zasedání vlád obou zemí. Důvodem měla být hlavně budoucí rekonstrukce Ukrajiny, na které se Česká republika hodlá podílet. Pro Petra Fialu šlo již o druhou letošní cestu do Kyjeva. Poprvé tam zamířil ve společnosti premiérů Polska a Slovinska krátce po zahájení ruské invaze.
Je to právě Ukrajina a s tím související dění na mezinárodní scéně, za které český předseda vlády sklízí stále větší kritiku. Důvod? Podle rostoucího množství kritických hlasů se Petr Fiala soustředí ponejvíce právě na Ukrajinu a neřeší těžké domácí problémy a krize, které nejspíš ještě nedostoupily ke svému vrcholu.
Premiéra se za to nebojí veřejně kritizovat dokonce i byznysmen a minoritní akcionář energetického polostátního gigantu ČEZ Michal Šnobr. Ten na svém twitterovém účtu sdílel screen Fialova příspěvku o pomoci Ukrajině a doplnil překvapivě drsnou, byť slušně formulovanou větu: “Jak dlouho se ještě může vláda na domácí scéně plácat bez premiéra?”
Jak dlouho se ještě může vláda na domácí scéně plácat bez premiéra? pic.twitter.com/Mbmuw3EqTK
— Michal Šnobr (@michalsnobr) November 3, 2022
Tuto otázku si podle našich informací začínají klást i politici Fialovy domovské ODS. Mezi nespokojenými členy a funkcionáři, s nimiž měla redakce PL možnost během posledního týdne hovořit, panuje především obava, že by kritika stran vedení kvůli nezájmu o problémy českých občanů mohla občanské demokraty v příštích volbách stát hodně. V neposlední řadě též, že by situace mohla již za pár měsíců v prezidentských volbách nahrát expremiéru Andreji Babišovi, který svou kandidaturu ohlásil teprve minulou neděli večer a ihned začal objíždět republiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka