Němečtí politici vážně přemýšlejí nad zavedením „daně z masa“. Mělo by jít o razantní zvýšení daně z přidané hodnoty u masa. Důvodem je ochrana klimatu, neboť podle některých expertů výroba masa nadměrně zatěžuje životní prostředí.
ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků napříč politickým spektrem v Poslanecké sněmovně, zda by speciální zdanění masa podpořili v naší zemi.
Proti možnému speciálnímu zdanění masa je jednoznačně šéf resortu, kterého by se omezení dotklo, ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD. „Obecně by se neměly tzv. biogenní emise hodnotit stejně jako emise průmyslové, emise ze spalování fosilních paliv, apod. Nespasená a nezkrmená biomasa při rozkladu v přírodě také produkuje tzv. skleníkové plyny, podobně jako chov zvířat, je to přírodní proces. Při porovnání s Německem pak v dané věci záleží na velikosti produkce skotu/zvířat na 100 hektarů. Ta je u nás výrazně nižší než v Německu, v tomto směru už tedy k ochraně klimatu dochází. Např. v roce 1990 byla spotřeba hovězího masa na osobu a rok 27 kg, dnes už je to jen cca 8 kg. Stavy skotu celkem ve stejném období poklesly z cca 3,5 milionu kusů na současných okolo 1,4 milionu kusů. Z obou důvodů návrhy na zavedení daní z masa nepodporuji,“ uvádí Toman.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka