Klaus: Zase vnucují a zakazují. Prý epidemie a teplo. Nesmířit se!

17.11.2021 9:19 | Zprávy

Ve svém projevu u Hlávkovy koleje u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 a 1939 bývalý prezident Václav Klaus nejen připomínal, ale také přirovnával. „Opět je nám – se stále větším tlakem a silou – vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě, opět jí má být – ve jménu údajných vyšších cílů – obětována svoboda jednotlivce. Opět překáží svoboda slova, svoboda názoru, svoboda svědomí,“ kritizoval současnou situaci ohledně boje s pandemií i se změnou klimatu. A doplnil, že jsou vyžadovány oběti, z nichž výsledky vzejdou až za několik století nebo také nikdy. „Hlasatelé a propagátoři nové jediné pravdy nakonec prohrají,“ vzkázal.

Klaus: Zase vnucují a zakazují. Prý epidemie a teplo. Nesmířit se!
Foto: Hana Brožková
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus

Václav Klaus připomenul, že výročí 17. listopadu jsou dvě. To první, z roku 1939, připomíná nacistický teror a perzekuci českého národa, druhé pak pád komunismu. Jak bývalý prezident podotkl, rok 1939 byl začátkem nejtemnějšího období Československa, kdy šlo o osud národa jako celku. „Tehdy žijící věděli, že konečné ‚řešení‘ české otázky má nastat po Němci vyhrané světové válce,“ řekl a podotkl, že ani popravy a zavírání škol, což Klaus nazval pokusem o likvidaci české inteligence, odpor národa vůči okupantům nezlomily.

Připomenutí tohoto dne a zásah proti studentům pak podle Klausova projevu vedly i k pádu komunismu. „Brutalita, s níž represivní jednotky komunistického režimu zasáhly proti mladým lidem, otevřela oči i těm, kteří snad až do té doby neviděli a necítili nepřijatelnost a neudržitelnost už zcela zdiskreditovaného režimu,“ řekl. Ale podotkl, že komunismus neporazili ani studenti, ani disidenti. „Zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu a za cenu nesčetných lidských a materiálních obětí vybudovat neživotnou utopii,“ prohlásil.

Následně Václav Klaus hovořil o tom, že jako někdo, kdo 17. listopad 1989 aktivně prožil a 17. listopad 1939 k němu stále promlouvá, má obavu, že se vrací to, o čem si myslel, že se vrátit nemůže. „Opět je nám – se stále větším tlakem a silou – vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě, opět jí má být – ve jménu údajných vyšších cílů – obětována svoboda jednotlivce. Opět překáží svoboda slova, svoboda názoru, svoboda svědomí. Známe případy porušování základních občanských práv garantovaných ústavou, ignorování výroků soudů a utahování smyčky všemožných zákazů a omezení,“ varoval před paralelami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…