Komunista Klimša: Hlavní obětí excesů na Ukrajině bude Ukrajina samotná, a pak celá Evropa. Západ se snaží rozklížit slovanskou vzájemnost

08.05.2014 13:40 | Zprávy

Ve zcela zaplněné zasedací místnosti městského a krajského výboru KSČM v Plzni přivítalo na 50 převážně starších lidí bývalého manažera ÚV KSČM, politologa a odborníka na mezinárodní vztahy Karla Klimšu. Na besedě se hovořilo nejen o Ukrajině a Sýrii, ale také o situaci uvnitř komunistické strany a neopomněly se ani volby do Evropského parlamentu, nebo „komunálky“.

Komunista Klimša: Hlavní obětí excesů na Ukrajině bude Ukrajina samotná, a pak celá Evropa. Západ se snaží rozklížit slovanskou vzájemnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

V krátké informaci o Sýrii host, který do západočeské metropole dorazil až z Frýdku-Místku, uvedl, že současný prezident Asad má podporu většiny občanů, a proto nemůže být jen tak poražen. „Je to osvícený režim. Spojené státy byly ale Ruskem poníženy, když se vyjednal mír pro tuto arabskou zemi, a tak se pozornost obrátila na Ukrajinu, protože ta je pro Rusko nejcitlivější.“

Ráj banderovců a amerických výzvědných služeb

V centrále ukrajinské tajné služby má podle Klimši tajná služba USA vyčleněné celé patro. Mimořádnému zájmu se tu těší jak příznivci Stjepana Bandery, tak hlavně Pravý sektor, který „…přesunuje 40 000 svých příslušníků na východ Ukrajiny, aby tam zjednalo pořádek.“ Podle bývalého ideologa Klimše jsou na obrněných vozidlech, které operují ve městech při ruské hranici hlavně příslušníci Pravého sektoru, protože se obyčejní vojáci, ale i důstojníci do akcí „nijak nehrnou.“  V obsáhlé a historicky detailní úvodní přednášce levicového hosta zaznělo mimo jiné, že Spojené státy potřebují Rusko zatáhnout do války. „Evropská unie má zvláštní dar,“ prohlásil za velkého pobavení Klimša. “ Totiž, vždy se postaví na špatnou stranu. A tak je to i na Ukrajině. Říká se, že monopol násilí musí zůstat v rukou státu. Uvidíme, jaké budou varianty vývoje. Ta méně pravděpodobná je, že by se Rusko aktivně zapojilo, ale to jen v opravdu kritické situaci. Spíše se kloním k názoru, že krev poteče pomalu, protikyjevská nálada se bude zvyšovat, protože nikdo pořádně nezabezpečí klid a pořádek, až občané budou víc a více volat po pomoc a ochranu právě Ruska. Ostatně, koho by se měli také volat, vždyť většina obyvatel má Rusko za přátele, jazykově si rozumějí a ekonomiky jsou docela propojeny.“

Putin dal Rusku novou naději

„Je dobré, že Rusko má Putina,“ uvedl dále  Klimša. „On vytváří protiváhu USA ve světě a obnovuje sílu Ruska. Lidé tu opět zažívají pocit velké, silné země. Po  třiadvaceti letech  na Rudém náměstí nyní Svátek práce pochodovalo  sto tisíc lidí. To v nové historii tohoto státu je nevídané. Putin na školách obnovil Odznak zdatnosti, první májový den předal ocenění Hrdina práce, a to traktoristům, horníkům. Takže je lidmi veleben. Lidé vzpomínají na Sovětský svaz a on chce jeho slávu obnovit.“  Jak pak zaznělo v sále, na popularitě mu přidává  vzestup střední třídy, bezpečnost občanů. To vše hovoří pro „nového velkého vůdce Ruska.“

Podle některých přítomných je Putin miláčkem národa, který zemi vyvedl z marastu Jelcinovo pokusů a omylů a z Gorbačovovy aktivity, která z velmoci udělala ubožáka. I současným stavem a souhrou náhod získává další cenné body. „Rozpad Sovětského svazu byl největší  geopolitickou katastrofou ve dvacátém století,“ podtrhl Klimša.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…