„Je to tak. Po výroku prvoinstančního soudu do vídeňské galerie Belvedere přišli dva muži a díla patřící českému státu chtěli olepit samolepkami „exekučně zabaveno". Pomohlo nám v tom vedení galerie Belvedere, které řeklo ne a díla nevydala. Za asistence pracovníků galerie mohla výstava nejen doběhnout v řádném termínu, ale navíc poté díla byla umístěna v jejich depozičním skladu, kde pro ně byly optimální podmínky," řekla k tomu Magda Němcová.
Ta spolu s ředitelem Národní galerie Vladimírem Röselem představila dnes díla novinářům. Do stálé expozice kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze pak slavnostně oba vrátili obraz Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda ze sbírek Národní galerie Praha.
Související:
- Kauza Diag Human: Díla zabavená ve Vídni se vrátila do Česka
- Velvyslanec Koukal: Odvoz obrazů do Česka? To bylo jak v akčním filmu. Šlo o hodiny
Už to zveřejnil Koukal
Je ale pikantní, že podobně jako Němcová hovořil začátkem června velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. „Přišli tam dva pánové, a chtěli si okamžitě odnést daná umělecká díla a dát je okamžitě na aukci," popsal v červnu ParlamentnímListům.cz Koukal připravovanou anabázi odejmutí obrazů Česku.
„Díky velice kooperativnímu postupu galerie Belvedere, kterou především znají Pražané, protože tam hodně chodí, nedošlo k takovému zabavení, jak původně právníci Diag Human předpokládali," naznačil tehdy také velvyslanec.
Související:
- Velvyslanec: Obrazy zabavené kvůli Diagu chtěli prodat na aukci. Okamžitě
- Kauza Diag Human: Na naší straně máme rakouské diplomaty
Nakonec se tedy tak nestalo. Obrazy a plastika zůstaly po celou dobu ve vídeňské galerii. V celé věci prý velmi pomohla ředitelka vídeňského muzea Agnes Hussleinová-Arcová. Byla to dokonce i ona, kdo nakonec rozhodl i o tom, že byly předměty tento týden vráceny zpět do ČR.
„Protože exekuce byla neplatná, vrátili jsme díla obratem zapůjčovatelům. Je tragické, že se tu odehrál pokus zneužít umění ve sporu o peníze. Z hlediska uměleckých děl je nejlepší, když se nejen opět vrátí do sbírek, z nichž pocházejí, ale když se také opět budou moct zpřístupnit širší veřejnosti," prohlásila k tomu v úterý Hussleinová-Arcová.
Vídeňský zemský soud totiž nedávno nevyhověl odvolání Diag Human a rozhodl ve prospěch České republiky, navíc označil dříve nařízenou exekuci za nicotnou.
Čtěte:
- SERIÁL ke kauze DIAG HUMAN: Jak to všechno začalo
- SLEDUJEME kauzu Diag Human
Samotnému vydání obrazů také pomohl fakt, že Národní galerie jako taková nebyla součástí arbitráže a ani nijak nefigurovala v soudních pří v zahraničí, kde si chce firma formou exekucí vymoci deset miliard korun, které ji prý náleží rozhodnutím arbitrů jako odškodné za překažený obchod s krevní plazmou. Český stát ale tvrdí, že stále běží v tuzemsku arbitráž a Konečný rozhodčí nález z roku 2008 není pravomocný. Diag tvrdí opak.
Vývoj posledních dní:
- Kdo se skrývá za Diag Human? Možná jich se lekl děkan plzeňských práv Růžička
- Právník ministerstva: Růžička má asi problémy s Diag Human. Je pod tlakem policie?
„Velkou zásluhu na převozu zpět do České republiky má Úřad pro zastupování státu věcech majetkových (ÚZSVM)," podotkl dnes k tomu také ředitel Rösel.
Ředitel zmiňovaného ÚZSVM Miloslav Vaněk pak zmínil, že bylo potřeba využít v Rakousku kvůli převozu děl i určitého "právního vakua" a jednat rychle. „Měli jsme na převoz děl tak den, dva," vysvětlil. Podle něj by se mohlo stát, že by firma Diag Human podala dovolání a následně by pak běžela lhůta k tomu, aby rozsudek nabyl právní moci.
„Mohlo by se stát, že by ta díla byla v Rakousku měsíce, možná rok, neboť firma mohla žádat o odložení vykonatelnosti," upozornil Vaněk s tím, že problémové bylo v Rakousku i překonání ne zrovna malých byrokratických překážek. Pomohl jim s tím právě velvyslanec Jan Koukal.
Zástupci galerie nakonec řekli, že díla byla při předávání v naprostém pořádku. „Pro taková díla je předepsaná vlhkost a teplota, a v tom depozitním skladu galerie bylo všechno zabezpečeno. Proto nedošlo k poškození. Kdybychom proti těm exekutorům nezasáhli, tak by je šoupli někam do skladu soudu, byly by tam sice asi zapečetěné, ale nebyly by pro ně vytvořené žádné podmínky," zmínil k tomu vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie Petr Kuthan.
Do sbírek Moravské galerie v Brně se dnes také vrátil cenný obraz malíře Emila Filly Dvě ženy. Cenu vrácených děl ale odmítl dnes Rösel sdělit s tím, že "galeristé nejsou tvůrci trhu".
Stále se díla nevyvážejí
I když jsou sbírkové předměty zpátky, přesto zákaz vývozu uměleckých děl vydaný ministerstvem kultury stále platí. Pořád hrozí, že by díla zapůjčená do zahraničí skončila pod zámkem. Resort prý za půl roku přišel o téměř 1,2 milionu korun.
"Národní galerie nemá nástroje k tomu, aby mohla ochránit majetek v zahraničí," upozornil v této souvislosti Rösel. Dodal, že doufá, že mediální zájem o tuto kauzu zvýší zájem o tato díla a vůbec kulturní dědictví.
„V souvislosti se sporem s Diag Human bylo postiženo 58 mezinárodních výstavních projektů, které počítaly se zápůjčkami 1 149 sbírkových předmětů," zmínil k tomu včera mluvčí resortu kultury Stanislav Brunclík s tím, že ministerstvo od května již muselo zamítnout zápůjčky až na 60 světových výstav, příspěvkové organizace tak přišly skoro o milion a čtvrt.
„Musíme toto velmi nepříjemné období nějakým způsobem přečkat a pak se budeme pokoušet dosavadní úspěšnou spolupráci navazovat znovu," dodalo ministerstvo kultury.
Diag Human nechal díla zabavit na základě povolení prvoinstančního rakouského soudu. Firma tvrdí, že Konečný rozhodčí nález ve výši přes deset miliard korun je pravomocný, stát tvrdí opak a chce nález nechat přezkoumat v přezkumném rozhodčím řízení. Soud má do senátu jmenovat ještě dva rozhodce, třetím zůstává Milan Kindl. Firna se prostřednictvím rozhodčího řízení snaží vymoci odškodnění za údajně ušlý ve zmařeném lukrativním obchodu s krevní plazmou. Pře Diagu s českým státem se přitom táhne přes 16 let.
Související:
- Šťáva zažaloval Česko v USA a ve Velké Británi. Kvůli Diagu
- O Diagu se ve sněmovně mluvit nebude. Státu přitom hrozí velká ztráta
- Heger a Sokol k Diagu: Soudy nevycházejí z předpokladu, že jim někdo lže
Možná jste nečetli:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová