Štěpán Kotrba: Beztrestný život novináře Janka Kroupy
12.02.2018 9:10 | Zprávy
Bouře kolem Českého rozhlasu nekončí, spor mezi ředitelem René Zavoralem a investigativním reportérem Jankem Kroupou budou projednávat příslušné výbory Sněmovny a Senátu. Analytik a někdejší člen Rady ČRo Štěpán Kotrba v textu, který poskytl ParlamentnímListům.cz, nabízí svůj expertní náhled na celou věc a pouští se i do mírně ožehavého vymezení pojmu „investigativní novinář“.
Foto:
Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma
reklama
Kotrba rekapituluje podstatná fakta kauzy, zejména její projednávání v Radě Českého rozhlasu, kdy její místopředseda Tomáš Kňourek si na schůzi Rady 29. 11. 2017 stěžoval na neobjektivitu reportáže investigativního redaktora Janka Kroupy ohledně nájmu pozemků skupinou Agrofert s připomínkou, že tato zpráva měla být lépe zpracována a její znění a načasování zavání účelovostí. Srovnal článek se zprávou ČTK, která téma pojala daleko profesionálněji. Ředitel kritiku přijal a slíbil vypracovat podrobné analýzy. Na lednovou schůzi Rady Českého rozhlasu generální ředitel Zavoral přinesl tři analytické studie, z nichž použil tu, která odpovídala na otázku, zda Český rozhlas odvysíláním reportáží porušil zákon a Kodex, nebo ne…
Analýza detailně dokazuje, v čem přesně Kroupa nedostál požadavkům na kvalitu reportáže, zejména co se týče aspektu objektivity – nestrannosti a faktičnosti, v čem porušil vyváženost a kde zamlčel informace a tak manipuloval posluchačem a čtenářem článků.
Kotrba na úvod obecně komentuje sám pojem „investigativní žurnalistika“ v českém kontextu a říká, že v Česku většina investigativních žurnalistů pracuje nepoctivě – jako utajení tiskoví mluvčí specializovaných útvarů policie, tajné služby či státního zastupitelství. V další části textu připomíná Kroupovo velké selhání – kauzy Budišov a Golf Ještěd, ve kterých se Kroupa aktivně podílel na policejních provokacích.
Poté bývalý radní Českého rozhlasu detailně vymezuje právní rámec, v jakém pracuje Český rozhlas, aby vyvrátil jednak mýty o ústavně zaručené svobodě slova, kterou v praxi omezují zákony, jednak upřesnil pravidla, na která redaktoři rádi zapomínají. Protože požadavek objektivity a vyváženosti klade vysílací zákon na všechny provozovatele rozhlasového a televizního vysílání, nejen na Český rozhlas či Českou televizi.
Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.