Její autoři, Zdeněk Špitálník, Petr Bjaček a plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu, poskládali archivní materiály dokazující hrdinství lidí zapojených do československého domácího i zahraničního odboje za 2. světové války. Zaměřili se na období přípravy a provedení atentátu. Při této příležitosti připomínají nejen dějinné souvislosti, ale i represe, které následovaly po smrti nenáviděného kata, zastupujícího říšského protektora.
Na dobových dokumentech ukazují nevšední hrdinství lidí, kteří neváhali poskytnout pomoc parašutistům, kteří byli ke splnění úkolu vyslaní z Anglie. Možná právě proto nese výstava příznačný název - Anthropoid němá svědectví.
„Dnes se ve svých myšlenkách vracíme o 75 let zpět, do období uprostřed 2. světové války, kdy byl československý domácí odboj oslaben o tisíce svých nejlepších členů popravami, vězněním v koncentračních táborech i bojem s gestapem. Do této situace seskakovali českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie, aby podpořili domácí odboj v boji s okupanty. Nemohli by uspět bez podpory stovek mužů a žen, kteří jim nezištně poskytli veškeré potřebné zázemí,“ uvedl v projevu generálporučík Jiří Baloun. Dodal, že výstava jako je tato, je tou nejmenší splátkou našeho dluhu vůči hrdinství parašutistů i jejich spolupracovníků domácího odboje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva