AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

16.09.2019 22:30 | Zprávy

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak vidí roli zahraničních pracovníků Petr Chovanec, předseda představenstva Cechu suché výstavby České republiky. Tento cech je jedním z 23 cechů zapojených do nedotačního projektu „Fandíme řemeslu“ Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

AMSP: Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Montér suchých staveb už léta nemá vlastní živnostenské oprávnění, ale patří buď pod obor „zednictví“ anebo pod „provádění staveb, jejich změn a odstraňování“.

„Naprostá většina cizinců pracujících na živnostenský list má ale jen oprávnění na ‚přípravu zařízení staveniště‘, ‚dokončovací práce‘, ‚pomocné práce‘ a podobně,“ upozorňuje Petr Chovanec. To je podle živnostenského zákona neopravňuje k montáži suché výstavby, zjednodušeně sádrokartonových podhledů a dalších konstrukcí. U jiných řemesel tomu není jinak.

„Hlavně je to ale nenutí se něco učit či se nějak vzdělávat. Oni chtějí okamžitý výdělek, neřeší a nepřemýšlí, co bude zítra. Jejich finanční požadavky oproti tuzemským montérům jsou přitom často neadekvátní předvedené kvalitě prací,“ kritizuje Chovanec.

Cech suché výstavby proto navrhuje, aby se v kontextu vzdělávacího systému řešila alespoň technická, odborná a jazyková minima pro zahraniční pracovníky, například v souvislosti s udělováním živnostenských oprávnění.

Jenže naráží na nezájem kompetentních orgánů, které by měly vykonávat kontrolní činnost.

„Česká obchodní inspekce nám odepsala, že jich se to netýká, stavebním úřadům je to jedno,“ krčí rameny Chovanec. „Zažil jsem i situaci, že firma stavící větší stavby na klíč neměla vůbec oprávnění na tuto činnost, směla provádět právě jen ‚dokončovací práce‘, kolaudace ale proběhla bez problémů,“ líčí smutnou zkušenost.

I to je jeden z důvodů, proč se Cech suché výstavby spolu s dalšími řemeslnými společenstvy zapojil do projektu Fandíme řemeslu. Ten pod záštitou Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR) usiluje o zvýšení prestiže řemesel v celé společnosti.

„Více než polovina populace, přesněji 59 procent, má kladný vztah k práci českých řemeslníků a dává jí přednost před nabídkou větších firem,“ připomíná výsledky jednoho z průzkumů AMSP ČR Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu. Česká poradenská skupina Apogeo, jejímž je většinovým vlastníkem, na trhu sama úspěšně konkuruje nadnárodním gigantům.

„Špičkoví řemeslníci by uvítali i mistrovskou zkoušku, která by zákazníkům garantovala, že jsou ve svém oboru kvalifikovaní a jsou schopní odvést i tu nejnáročnější zakázku jako vysoce kvalitní práci. Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky proto o její zavedení dlouhodobě usiluje,“ dodává generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Další informace o projektu Fandíme řemeslu najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech vypsal dvě veřejné zakázky na zhotovitele výstavby…