AMSP: Firmy zažívají jedno z nejtěžších období, kontrolní orgány to nezajímá

14.03.2022 18:47 | Tisková zpráva

České firmy zažívají jedno z nejtěžších období, kdy je ohrožena jejich budoucnost, s ní i zaměstnanost a celá ekonomika. Především se to týká těch ze segmentu malého a středního podnikání, za nimiž obvykle nestojí zahraniční kapitál.

AMSP: Firmy zažívají jedno z nejtěžších období, kontrolní orgány to nezajímá
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Po covidové krizi přišla válka na Ukrajině, s ní hyperinflace v cenách energií a fosilních paliv, odchod zahraničních pracovníků z českých firem zpět na Ukrajinu a mnoho dalších problémů. Stát nejen že není schopen podnikatelům rychle a efektivně pomoci zejména v oblasti cen energií, kde nabízí marginální řešení: navíc jejich situaci dál komplikuje.

Jako by se nic zvláštního nedělo, probíhají stále běžné rutinní kontroly, které i v klidnějších časech přispívaly k neúměrné administrativní zátěži podnikání. Podle posledního měření administrativní zátěže, které v roce 2016 uskutečnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), si splnění všech povinností vyplývající z právních předpisů vyžádalo ročně částku 71 095 478 958 korun. Nové měření by mělo MPO provést do konce roku 2022.

„Firmy doslova padají na ústa a nejrůznější kontroloři se přitom u nich střídají ve dveřích,“ popisuje situaci Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

„V minulosti se sice podařilo sjednotit data účinnosti nové legislativy na dva dny v roce – k 1. lednu a 1. červenci – přesto ale zůstává celá řada právních norem, kterých se toto netýká“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

„Firmy potřebují klid na práci a investování, vláda by jim měla dát pevné body alespoň na půl roku, pak si řekněme, co bude dál,“ vyzývá Jaroš.

V oblasti snižování administrativní zátěže vkládá AMSP ČR naděje například do projektu Jednotného portálu evidence kontrol (JePEK), který představilo MPO. Ten je součástí Národního plánu obnovy a klade si za cíl snížení počtu kontrol ve firmách a celkově zlepšit koordinaci kontrolních orgánů, po které volají podnikatelé již dlouhodobě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

10:34 ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

V lednu i únoru roku 1985 došlo zatím naposledy ke kritickému stavu energetické sítě, kdy musely být…