Jedná se navíc ve výsledku o významnou úsporu veřejných financí, protože včas realizovanou a vhodnou prevencí lze předejít vyšším pozdějším nákladům, které by stát stály na vzniklých škodách. Vláda toto navýšení na svých koaličních jednání projednává už takřka rok. Nyní je rozhodný okamžik, zda k posílení prevence skutečně dojde, a bude tak možné věnovat dostatečnou pozornost stále narůstajícím digitálním závislostem a zhoršování duševního zdraví u dětí, zda bude možné vytvářet specializovaná centra pro oběti domácího a sexuálního násilí pod vlivem alkoholu, či zda bude možné účinně řešit problém s užíváním pervitinu prostřednictvím tzv. substituční léčby.
(Tato částka je navíc nezbytná pro plnohodnotné plnění Národní strategie prevence a snižování škod, spojených se závislostním chováním 2019-2027, ke které se vláda zavázala. - více ZDE)
Politika závislostí v České republice se dlouhodobě osvědčila jako efektivní a mezinárodní instituce ji pravidelně hodnotí jako nadstandardní a úspěšnou. Vědecká data potvrzují efektivitu prevence především v oblasti tzv. nelegálních drog. V případě legálních návykových látek (alkohol, tabák) a nelátkových závislostí (gambling, nadužívání sociálních sítí) je však situace mnohem horší. Celkové počty lidí, kteří jsou na alkoholu či tabáku závislí, jsou v Česku varující. Prostředky na prevenci či léčbu však stále chybí.
„Věříme, že vláda splní, co si stanovila, i přestože na konci prázdnin skončí ve své funkci národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Bylo by to dobré gesto, že odchod Vobořila neznamená odklon vlády od priorit, které si sama vytyčila v programovém prohlášení a že bude možné dnes nedostatečnou pomoc lidem závislým na alkoholu či sociálních sítích zajistit,” uvádí Helena Gherasim, předsedkyně Asociace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva