APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

22.07.2024 16:08 | Tisková zpráva

Česko zaostává v řešení problematiky závislostí. Na vině je nedostatek peněz na prevenci. Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) proto připomíná vládě, aby během léta, při projednávání státního rozpočtu na příští rok, nezapomněla na slíbené potřebné financování adiktologických služeb, které odborníci vypočítali na 1 miliardu korun.

APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu
Foto: APAS
Popisek: Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) - logo

Jedná se navíc ve výsledku o významnou úsporu veřejných financí, protože včas realizovanou a vhodnou prevencí lze předejít vyšším pozdějším nákladům, které by stát stály na vzniklých škodách. Vláda toto navýšení na svých koaličních jednání projednává už takřka rok. Nyní je rozhodný okamžik, zda k posílení prevence skutečně dojde, a bude tak možné věnovat dostatečnou pozornost stále narůstajícím digitálním závislostem a zhoršování duševního zdraví u dětí, zda bude možné vytvářet specializovaná centra pro oběti domácího a sexuálního násilí pod vlivem alkoholu, či zda bude možné účinně řešit problém s užíváním pervitinu prostřednictvím tzv. substituční léčby.

(Tato částka je navíc nezbytná pro plnohodnotné plnění Národní strategie prevence a snižování škod, spojených se závislostním chováním 2019-2027, ke které se vláda zavázala. - více ZDE)

Politika závislostí v České republice se dlouhodobě osvědčila jako efektivní a mezinárodní instituce ji pravidelně hodnotí jako nadstandardní a úspěšnou. Vědecká data potvrzují efektivitu prevence především v oblasti tzv. nelegálních drog. V případě legálních návykových látek (alkohol, tabák) a nelátkových závislostí (gambling, nadužívání sociálních sítí) je však situace mnohem horší. Celkové počty lidí, kteří jsou na alkoholu či tabáku závislí, jsou v Česku varující. Prostředky na prevenci či léčbu však stále chybí.

„Věříme, že vláda splní, co si stanovila, i přestože na konci prázdnin skončí ve své funkci národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Bylo by to dobré gesto, že odchod Vobořila neznamená odklon vlády od priorit, které si sama vytyčila v programovém prohlášení a že bude možné dnes nedostatečnou pomoc lidem závislým na alkoholu či sociálních sítích zajistit,” uvádí Helena Gherasim, předsedkyně Asociace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

19:28 HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

Financování rozvoje kapacit a technologií obranného průmyslu, kroky v rámci Implementačního plánu Ho…