ASEKOL: Lidé odevzdali méně starých spotřebičů

13.03.2014 11:55 | Zprávy

Kolektivní systém ASEKOL vybral 1,49 kg elektra na obyvatele.

ASEKOL: Lidé odevzdali méně starých spotřebičů
Foto: asekol.cz
Popisek: ASEKOL - logo

Občané České republiky v roce 2013 vytřídili méně vysloužilých elektrozařízení. Po dramatických více než 30% nárůstech před rokem 2009 a stagnaci v minulých dvou letech tak došlo poprvé k výraznějšímu poklesu množství sebraných elektrospotřebičů. Prostřednictvím kolektivního systému ASEKOL každý Čech odevzdal 1,49 kg starého elektra, tedy o 0,14 kg méně než v roce 2012. I přes negativní trend se však opět podařilo splnit limity, které České republice ukládá Evropská unie.

Kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, celkem v roce 2013 vybral v České republice téměř 15 685 tun vysloužilých spotřebičů. To je o 1 454 tun méně než v roce 2012. Za historicky prvním výraznějším poklesem stojí stále dozvuky ekonomické krize. „V době, kdy klesají prodeje nových spotřebičů, lidé důkladněji zvažují, zda vyhodí ty staré. Zatímco dříve elektrozařízení často končila ve sběru z důvodu zastaralého designu či nedostačujících funkcí, nyní lidé využívají skutečnou životnost svých přístrojů,“ vysvětluje Kristina Mikulová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL.

Pozitivní zprávou je, že se opět podařilo naplnit limity Evropské unie. „Zde je však varování do budoucna, jelikož novela směrnice EU o odpadních elektrozařízeních se v příštích letech zpřísní a Česká republika bude muset plnit vyšší kvóty. Bude-li pokračovat klesající trend, mohou přijít sankce,“ upozorňuje Mikulová.

Cestou k lepším výsledkům tak může být intenzivní osvěta. Zejména pro drobné spotřebiče, jako jsou například mobilní telefony, totiž platí, že se jich do zpětného odběru dostane sotva 25 %. Za pokles ale nemůže jen ekonomická situace, avšak i fakt, že mnoho lidí skladuje ve sklepích, na půdách a chatách či chalupách velké množství spotřebičů, které již vůbec nevyužívají. „Je potřeba apelovat na veřejnost, aby lidé skutečně vytřídili všechna zařízení, která již nefungují a jen leží ladem. Každý má pár takových doma,“ říká Mikulová.

Možnosti odevzdávání starých spotřebičů jsou přitom v České republice nadstandardní. Jen kolektivní systém ASEKOL provozuje hustou sběrnou síť čítajících více než 15 000 míst, kde mohou lidé elektrospotřebiče bezplatně odevzdávat. Výrazným prvkem sběrné sítě jsou například červené kontejnery právě na drobné elektro, kterých ASEKOL provozuje téměř 2 000 po celé republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…