I laikům musí být zřejmé, že nákup potravin pod širým nebem je z hlediska možností přenosu koronaviru nižším rizikem než nákup v uzavřených prostorách s vyšší koncentrací nakupujících, než je to na farmářských trzích, což dokazují i odborné posudky. Přesto pro nákup ve velkých obchodech žádné limity koncentrace zákazníků neexistují. Farmářské trhy kromě toho představují často jediné odbytiště pro menší a rodinné zemědělské podniky a tuzemskou a čerstvou produkci, opět za situace, kdy pěstitelé a chovatelé z českých farem přišli o možnost dodávat své výrobky do škol, restaurací a dalších míst, do nichž je to za běžné situace možné. Začátek podzimu navíc kromě toho představuje období, kdy mají produkty z našich polí i stájí optimální nutriční hodnotu, což je právě v době expanze koronaviru pro spotřebitele zvláště cenné.
ASZ ČR, ZU ČM a OU ČR v této souvislosti obzvláště mrzí, že ke zmiňované regulaci počtu účastníků farmářských trhů došlo na základě emocí a fotodokumentace z jedné akce nafocené způsobem, který zachycuje prostředí na této akci tak, aby byl dojem koncentrace účastníků podpořen. Opět je vhodné podotknout, že obdobné fotky z nějakého nákupního centra pro objektivní porovnání spotřebitelé k dispozici neměli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva