Nové chovné zařízení se bude zabývat experimentálním výzkumem, který se týká zejména vzniku druhů, termální ekologie, reprodukčních mechanismů a studia životních strategií na modelových druzích obratlovců, jako je například evoluce stárnutí u ptáků.
Výsledky experimentálního výzkumu v kontrolovaných podmínkách tohoto unikátního chovného zařízení mohou přinést cenné poznatky. Zejména studium vzniku druhů je klíčové pro ochranu biologické rozmanitosti a unikátní sbírka divokých kmenů myší, která zde bude k dispozici, také nabízí široké spektrum využití v medicíně. Studie reprodukčních mechanismů a párovacích systémů může pomoci vysvětlit vznik neplodnosti a najít způsob, jak se jí vyhnout. Výsledky výzkumu termální ekologie nám mohou pomoci daleko lépe předpovídat, jaký dopad budou mít na jednotlivé ekosystémy intenzivní změny, kterými člověk současnou přírodu přetváří. Pochopení teplotně-fyziologických závislostí modelových organismů pak může vést k lepšímu překonání rizik globální změny klimatu. Součástí detašovaného pracoviště ve Studenci je rovněž moderní molekulárně-genetická laboratoř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva