Již 1. září má totiž vejít v platnost zákon, podle něhož bude o výzkumu, financování vědy a zakládání či rušení vědeckých pracovišť rozhodovat nikoli akademie věd, nýbrž třináctičlenná politická komise.
Zákon již schválil maďarský parlament a podepsal ho prezident. Akademie věd ČR vyjadřuje svému maďarskému protějšku podporu opakovaně, mimo jiné i kvůli svým vlastním zkušenostem. „Současná situace v Maďarsku silně připomíná situaci u nás před deseti lety. Se škodami z tehdejší doby se potýkáme dodnes,“ uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Před nejčerstvějším dopisem adresovaným prezidentovi Ánderovi už AV ČR podnikla několik jiných kroků, v nichž apelovala na maďarské i tuzemské politiky, aby se pokusili situaci Maďarské akademie věd řešit. Již v polovině února vydala prohlášení k situaci Maďarské akademie věd, které zároveň zaslala maďarskému ministrovi inovací a technologií. Spolu s evropskou federací akademií věd ALLEA pak na přelomu června a července zaslala dopisy českému ministru zahraničních věcí Tomáši Petříčkovi a předsedovi senátního výboru pro vzdělávání, vědu a kulturu Jiřímu Drahošovi, v nichž rovněž upozorňovala na hrozící zánik akademických svobod v Maďarsku.
„Máme obavy z toho, že maďarská vláda bude kontrolovat a regulovat maďarskou vědu, že omezení, ne-li likvidace svobodného výzkumu v Maďarské akademii věd nakonec povede ke stagnaci maďarské vědy, školství a nakonec i ekonomiky. Do svobodného výzkumu přitom investují všechny rozvinuté země. Maďarské vědce stále považujeme za významné partnery a doufáme, že se situaci podaří zvrátit, jako se to podařilo i u nás,“ uzavřela Eva Zažímalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva