Čeští rodiče otáčejí, většina by děti podpořila v rozhodnutí vyučit se řemeslu

17.09.2020 12:00 | Zprávy

Čeští rodiče mění přístup k volbě dalšího vzdělání svých dětí po ukončení základní školy. Čtyři z pěti by potomka podporovali, pokud by se rozhodl vyučit se řemeslu. Ukázal to průzkum, který uskutečnila agentura Ipsos pro projekt Fandíme řemeslu. Ten zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Čeští rodiče otáčejí, většina by děti podpořila v rozhodnutí vyučit se řemeslu
Foto: Archiv
Popisek: Školní dílny, ilustrační foto

„Naše poznatky potvrzují, že řemeslo v Česku opět začíná mít zlaté dno. Skuteční fachmani nejsou o nic méně žádaní, než specialisté v jiných oborech, a svou prací dokáží sobě i rodině zajistit velmi dobrou životní úroveň,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo.

Maminky to vědí lépe

To si při rozhodování o dalším studiu synů a dcer zřejmě uvědomují lépe jejich maminky, než tatínkové. „Ženy, které v rodinách tradičně rozhodují o přihláškách na školy, odpověděly v průzkumu ve 44 procentech ‚určitě ano‘, muži byli takhle kategoričtí z 38 procent,“ uvedla Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Odpověď ‚spíše ano‘ zvolilo 41 % žen a 43 % mužů. Pro ‚spíše ne‘ se rozhodlo 12 % žen a 14 % mužů, jen čtyři procenta žen a šest procent mužů odpovědělo ‚určitě ne‘.

„Naše asociace dlouhodobě usilovala – také prostřednictvím projektu Fandíme řemeslu - o znovuzavedení ‚dílen‘ v modernější podobě do výuky na základních školách,“ připomíná Eva Svobodová. Je to podle ní jedna z cest, jak oživit zájem o učební obory.

MŠMT bude ověřovat výuku na 100 školách

Rozhodnutí zavést do škol nový předmět skutečně oznámil loni v červnu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Od dřívějších dílen by se podle něj měl lišit tím, že půjde o moderně pojatou výuku, která bude propojovat manuální práce s novými digitálními technologiemi.

Pilotní ověřování technické výuky se konalo v uplynulém školním roce ve 30 školách, které pro ni měly potřebnou výbavu. Od 11. Března však tuto fázi narušilo zavření škol kvůli opatřením proti koronaviru. Od příštího roku se má technika pokusně ověřovat i v dalších školách, které tak dobře vybaveny nejsou. Hlavní informace o fungování výuky techniky chce ministerstvo získat z 60 škol, z toho ze tří až pěti víceletých gymnázií, kterým poskytne návod, jak mají postupovat. Dalších 40 škol by mělo na projektu spolupracovat bez podpory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

10:34 Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

Správa železnic vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž na nový terminál Kořenice-Bečváry VRT…