Vysoce výkonný a spolehlivý vojenský navigační systém TACAN (Tactical Air Navigation System) je běžně používaný i napříč NATO. Řadí se mezi fázově-impulzní prostředky a skládá se z pozemního rádiového majáku a palubního dotazovače.
„Základní funkce systému TACAN spočívá v traťové navigaci, kdy se na palubě vrtulníků, resp. letounů s potřebným palubním vybavením zobrazuje vzdálenost a šikmá dálka k majáku TACAN. Díky tomu pilot vidí před přistáním na přístroji křížek, kterého by se měl držet, aby bezpečně přistál například v mlze nebo za ztížených podmínek,“ přibližuje funkce systému náčelník oddělení leteckých radionavigačních služeb u náměšťské vrtulníkové základny major Václav Kukla.
Výrobcem je firma Indra Air Traffic Inc. z Kansas City, jeden z hlavních světových výrobců radionavigačního vybavení, který dodává své produkty americké armádě. Výstavbu a instalaci zařízení na náměšťském letišti pak zajistila dodavatelská firma LPP s.r.o., která se již podílela na modernizaci radionavigačního vybavení ILS/DME v Armádě ČR. Instalace byla zahájena v listopadu 2023, kdy probíhaly stavební a konstrukční práce na budoucím stanovišti včetně pozemní komunikace a energetiky.
Podle brigádního generála Petra Milčického, ředitele sekce rozvoje sil MO, byl přístup dodavatelů i výrobce velmi profesionální. „Armáda České republiky nabrala velmi intenzivní tempo ve své modernizaci. Klade to velké nároky na personál v celé své struktuře a je nutné při implementaci modernizačních projektů nalézat správné cesty komunikace s dodavateli, kteří projekty realizují. Velmi si vážím toho, že dodavatelská firma LPP Praha spolu s výrobcem dodala systém včas.“
Systém využívá kmitočet okolo 1 GHz, který je odolnější vůči vnějším vlivům, například tzv. zarušení, než běžná civilní zařízení. Palubní přijímač TACAN je již instalován v transportních letounech českých vzdušných sil Casa-295M/MW a v budoucnu jej budou využívat i letouny F-35, proto se výstavba radionavigačního systému TACAN plánuje i na ostatních vojenských letištích. Výrobce bude armádě nápomocný po celou dobu životnosti systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva