Struktura uskupení se nyní rozšíří na úroveň brigády (MN BDE TF SVK), jejíž hlavní jádro budou tvořit španělské síly, jichž bude na Slovensku až dva tisíce. „Předání velení a změny v uskupení jsou jasným důkazem pokračujícího závazku České republiky v posilování mezinárodní bezpečnosti a spolupráce v rámci NATO. Naši koaliční partneři si plně uvědomují význam, který naše armáda po více než dvou letech velení zanechala. Je to známka našeho odhodlání a profesionálního přístupu. Rád bych poděkoval všem vojákům, kteří zde působili a svou službou přispěli k vytvoření tohoto důležitého odkazu,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Spolu s předáním velení došlo i k dalším změnám v uskupení. Německo, které bylo dosud jednou z hlavních zemí přispívajících svými jednotkami, bylo vystřídáno Portugalskem. Tím se rozšíří diverzita jednotek, která přinese nové zkušenosti a odborné znalosti do mnohonárodní operace. Úkolové uskupení je nyní složeno z šesti armád: z České republiky, Portugalska, Slovenska, Slovinska, Spojených států amerických a velícího Španělska. Hlavními bojovými prostředky zůstávají obrněná vozidla BVP-2 z České republiky, slovinská lehká obrněná vozidla Valuk a víceúčelová vozidla HMMWV z USA. Novými bojovými prostředky jsou vozidla vysoké taktické mobility VAMTAC s 105mm polním kanónem nebo kolovým stíhačem tanků Centauro ze Španělska a tanky Leopard z Portugalska.
„V rámci našeho působení byly do výcviku zahrnuty taktické činnosti zahrnující poznatky ze současných konfliktů a rovněž série experimentálních cvičení v oblastech velení a řízení, manévru, paleb nebo reálné logistiky. Tyto formy a metody výrazně zvýšily připravenost a schopnosti všech jednotek v rámci mnohonárodního uskupení podle standardů NATO, což přispělo k úspěšnému završení více než dvouletého českého velení,“ komentoval poslední český mnohonárodní velitel, plukovník Petr Blecha.
Češi končí s velením, ale na Slovensku zůstávají
Českou republiku nyní v uskupení zastupuje 72. mechanizovaný prapor z Přáslavic s mechanizovanou rotou, jednotkami bojového zabezpečení a příslušníky mezinárodního štábu brigády. Velet jim bude podplukovník Michal Voltr. Tento prapor bude pokračovat v úkolech a operacích v rámci MN BDE TF SVK. Čeští vojáci se nadále zaměří na zajišťování bezpečnosti a připravenosti NATO, a to v těsné spolupráci s dalšími aliančními partnery.
7. mechanizovaná brigáda na Slovensko vysílá už třetí jednotku. Předtím na Slovensku působili příslušníci 74. mechanizovaného praporu z Bučovic, které vystřídali v poslední velicí rotaci vojáci ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic.
Španělé z galicijského pobřeží
„Výměna dvou 7. brigád – české a španělské – symbolizuje výbornou flexibilitu v mezinárodních vojenských vztazích. Zatímco 7. mechanizovaná brigáda Armády České republiky předává velení a zkušenosti nabyté během své služby na Slovensku, španělská 7. brigáda “Galicia“ BRILAT přináší nové perspektivy a schopnosti, obohacené z různých mezinárodních misí,“ zhodnotil nový velitel uskupení plukovník Andrés Gonzáles Alvarádo, kterého zanedlouho vystřídá plukovník Francisco Calvo Rodríguez.
Největší španělské zastoupení v rámci Mnohonárodní brigády na Slovensku bude mít 7. brigáda “Galicia“ BRILAT (lehká výsadková pěší brigáda). Jedná se o bojovou jednotku, která využívá pistole Heckler & Koch USP a útočnou pušku Heckler & Koch G36 společně s obrněnými vozidly VAMTAC (Vozidlo vysoké taktické mobility), které jim umožňují nasazení v obtížném terénu a různorodých klimatech, na což jsou španělští vojáci připravováni.
Galicijská brigáda se účastnila mezinárodních nasazení v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku, Libanonu a Mali, kde prokázala vysokou připravenost. To byl také důvod, proč byla ze všech brigád španělské armády vybrána k zahájení španělského velení na Slovensku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva