Cvičení 131. dělostřeleckého oddílu zahájila střelba ze samohybných kanonových houfnic 152 mm DANA cvičnou municí, kterou vojáci vedli ze dvou různých palebných postavení – Sýkorky a Podluhy. Sýkorky se nacházejí u obcí Ohrazenice a Křešín, Podluhy pak u stejnojmenné obce. 13. dělostřelecký pluk tím vyšel vstříc občanům okolních obcí na hlukovou zkoušku střelby z děl, kterou si vyžádali na besedě 26. dubna. Při tomto setkání se diskutovalo o znovuzavedení ostrých střeleb na posádkovém cvičišti a jeho ochranném pásmu.
Podle vyjádření paní Zuzany A. z Lážovic byla střelba slyšitelná a některé rány zaznamenala i zvířata, ale nic, co by bylo „závažného nebo neúnosného“. „Jsme u vojenského prostoru, tak s tím přece počítáme, že jednou za čas bude něco slyšet,“ komentovala hlukovou zkoušku.
Dělostřelci už dříve avizovali, že výcvik s ostrou střelbou bude probíhat nejvýše pětkrát ročně a pouze ve všední dny. Zároveň zdůraznili, že nebude docházet k žádnému uzavírání obecních veřejných komunikací.
Titusy poprvé na stupni oddíl
Oddíl se po týdnu nácviku přesunul do Vojenského újezdu Hradiště, kde se z děl střílí ostrou municí. Novým prvkem byla vozidla MKPP Titus, která se zařadila do sestavy oddílu při vedení střeleb. Aby byla bojová střelba úspěšná, je potřeba konfigurovat vozidla Titus a současně i moderní lehká obrněná vozidla průzkumu Iveco mezi sebou.
„Poprvé dochází k využití nově zaváděných schopností, které nám Titusy přinesly, a to zejména komplexních datových přenosů v rámci celé bojové sestavy při ostré bojové střelbě. Cvičení předcházela náročná příprava, kdy muselo dojít k nastavení všech moderních vozidel, což není otázkou hodin, ale i několika dnů a hlubokých znalostí ze světa jedniček a nul,“ zhodnotil zavádění nové techniky plukovník Vlastimil Urban, zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku.
Podle majora Jaromíra Evana, velitele 131. dělostřeleckého oddílu a řídícího cvičení, nešlo o první seznámení s moderními vozidly: „Cvičili jsme s nimi už v Litvě, ale na stupni baterie. Nyní cvičíme poprvé v České republice na vyšším stupni, jako oddíl, i s naší organickou technikou. Vystřídaly se tu různé druhy počasí, při kterých jsme si vyzkoušeli datový provoz, kterým jsme řídili palbu a jenž nám značně urychluje komunikaci.“ Podle Evana byl výsledek nad očekávání dobrý a vojáci si potvrdili, že jdou správným směrem.
Výcviku se účastnili i kurzisté Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov odborností obsluhy děl, specialisté družstva řízení palby – počtáři a dělostřelečtí pozorovatelé. Součinnostní výcvik zde měla minometná baterie 42. mechanizovaného praporu a aktivní záloha 41. mechanizovaného praporu.
„Zásadním způsobem došlo ke zkrácení času při plnění palebných úkolů a naše osádky poznali, kam budoucnost dělostřelectva směřuje. Nyní nám již chybí jen poslední kousek do skládačky, a to jsou Caesary, které efektivitu plnění našich úkolů posunou na další úroveň,“ doplnil plukovník Vlastimil Urban.
V roce 2021 podepsalo Ministerstvo obrany smlouvu na pořízení 155 mm ShH CAESAR 8x8. V prosinci 2022 byl podepsán dodatek ke smlouvě, kdy armáda nad rámec již objednaných 52 děl získá dalších 10 kusů. Všech 62 houfnic by mělo být dodáno do konce roku 2026. Děla s ráží ve standardu NATO 155 mm nahradí již více než čtyřicet let sloužící houfnice DANA, které jsou za hranicí technické životnosti. Houfnice DANA užívají s NATO nekompatibilní ráži 152 mm a proti houfnicím CAESAR mají pouze poloviční dostřel 20 km (dělo CAESAR dostřelí až 40 km).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva