Asociace krajů ČR: Vláda schválila navýšení platů v sociálních službách a ve zdravotnictví

11.06.2017 12:15 | Zprávy

Peníze však zatím neuvolnila. „Žádáme vládu o okamžité řešení,“ volají hejtmani.

Asociace krajů ČR: Vláda schválila navýšení platů v sociálních službách a ve zdravotnictví
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR

Hejtmani vyzývají vládu a příslušná ministerstva o maximální součinnost a efektivitu při nastavování pravidel čerpání a přerozdělování finančních prostředků na platy a mzdy v sociálních službách a ve zdravotnictví. O jejich navýšení od 1. července rozhodla vláda 31. května. Žádné prostředky dosud na jejich financování neuvolnila. Reálně tak hrozí, že na bedra krajů přibude další finanční zátěž, stejně jako v případě mezd řidičů autobusů. O závažné situaci jednala v Liberci dne 9. června Rada Asociace krajů ČR.

„Velice vítáme schválení prostředků na platy a mzdy v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví. Byly to kraje, komu se téma podařilo prosadit jako 3. programový bod na jednání celostátní tripartity a zároveň, kdo dlouhodobě upozorňuje na platové podhodnocení pracovníků v těchto službách,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

„Nyní důrazně žádáme příslušná ministerstva o maximální součinnost při nastavení pravidel čerpání a přerozdělování prostředků, aby bylo zajištěno, že vládou slíbené prostředky pracovníci skutečně obdrží,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. „Nařízení vlády je pro nás závazné. Ale pokud nedostaneme finanční prostředky, pak nebudeme moci financovat jiné věci, které má kraj ve správě, a to není dlouhodobě udržitelné," upozornil zlínský hejtman a místopředseda rady Jiří Čunek.

Kraje se shodují, že je třeba zavést systémové řešení v oblasti financování mezd a platů. „Obrovský problém spatřujeme v nesystémovém rozhodování vlády, které staví kraje, instituce i zaměstnance do velice složité situace. Proto patří k prioritám Asociace krajů ČR zavedení jasných pravidel pro financování mezd a platů, která by krajům umožnila s dostatečným předstihem připravit své rozpočty na nová nařízení,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Kraje zdůrazňují, že jednání vlády velice vážně dopadá na jejich chod. „Pokud mají kraje fungovat efektivně a investovat do svých rozvojových aktivit, musí taková nařízení znát včas,“ dodává Jitka Volfová, statutární zástupkyně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Nyní hrozí, že se bude opakovat obdobná situace jako v případě mezd řidičů autobusů, na které kraje uvolnily 840 milionů korun ze svých rozpočtů. „Svým povinnostem jsme bezezbytku dostály. Prostředky na mzdy řidičů jsme dopravcům poukázaly a panu premiérovi k 15. květnu odeslaly požadované dodatky ke smlouvám s jednotlivými dopravci. Nařízení je platné od 1. ledna, dnes máme 11. června a na mzdy jsme nedostaly ani korunu. Stále jsme jen u slibů. Kdy se hodlá vláda situací zabývat, nevíme, dosud jsme neobdržely žádnou odpověď a otázka mezd není zařazena ani na program jednání vlády,“ uzavírá předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Již na minulém jednání se hejtmani shodli, že peníze na platy řidičů budou po vládě žádat i v příštím roce.

O Asociaci krajů

Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas chystá Tisíc hlasů adventu, největší sborový koncert Roku české hudby

19:15 Český rozhlas chystá Tisíc hlasů adventu, největší sborový koncert Roku české hudby

Dne 22. prosince 2024 se na podiu Smetanovy síně Obecního domu sejde přes tisíc hudebníků a velkolep…