Gymnázium zároveň díky vlastní elektrárně ušetří na energiích desítky tisíc korun ročně. Úsporu má elektrárna vepsanou přímo v rodném listu. Vznikla totiž z peněz získaných z jednoho z největších projektů energetických úspor v Česku, který v kraji běží od roku 2013.
Moravskoslezský kraj je vedle Pardubického kraje a Prahy nejaktivnějším krajem v oblasti snižování nákladů na energii. Využívá moderní metody energetických úspor se zárukou (EPC), kdy dodavatel přímo smluvně ručí za to, že bude úspor dosaženo. Kraj tak má díky projektu, který funguje ve 13 krajských objektech, zaručenou po dobu 10 let každoroční úsporu energie v výši 19,5 milionu korun.
Většinou se ale dodavateli – kterým je společnost ENESA spadající pod holding ČEZ ESCO – podaří instalacemi moderních technologií a chytrým provozem dosáhnout ještě vyšších úspor. V loňském roce byla úspora vyšší o téměř 1,7 milionu korun. Dosaženou úsporu bude kraj reinvestovat zpět do dalších úsporných opatření. Na reinvestice půjde z úspor téměř 650 tisíc korun. Konkrétně se jedná o realizaci fotovoltaické elektrárny na střeše Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci. Svým dílem přispěje i ENESA.
„Náš projekt energetických úspor funguje v deseti školách, v nemocnicích v Havířově, Třinci a v karvinském Novém domově. Výsledky jsou výborné, a tak šetříme ještě více, než máme garantováno ve smlouvě. Rozhodli jsme se tedy projekt rozšířit o novou fotovoltaickou elektrárnu, která nám přinese další provozní úspory, a navíc pomůže životnímu prostředí, což je pro nás prioritou,“ říká hejtman Ivo Vondrák.
Elektrárna bude mít výkon téměř 19 kWp přičemž veškerá vyrobená elektrická energie pokryje aktuální spotřebu elektrické energie školy. Vyrobená elektrická energie sníží náklady gymnázia o 65 tisíc korun ročně, což představuje snížení emisí CO2 o 15,68 tun.
„Jedním z faktorů úspěšnosti EPC projektu je vedle vyváženého poměru investice/úspora a promyšleného technického řešení bývá také proaktivní přístup klienta. O vedení Moravskoslezského kraje to platí dvojnásob. Velmi rádi novou fotovoltaickou elektrárnou podpoříme další rozvoj EPC projektu,“ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.
Energeticky úsporný projekt běží v Moravskoslezském kraji již od roku 2013. Za tu dobu se zde v podařilo ušetřit energii v hodnotě 168 mil. korun, tedy o 5 % více než garantuje smlouva. To znamená, že investice do modernizace vytápění, osvětlení a úsporných opatření na vodě v hodnotě 130 mil. korun se kraji už bohatě vrátila.
Projekt má i ekologický přínos. Snížení spotřeby energie v letech 2013–2020 znamená i snížení ekvivalentu emisí CO2 o 30 530 tun a úsporu celkem 137 152 m3 pitné vody, to je 45 olympijských bazénů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Kdo řídí Prahu?
Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...
Další články z rubriky
19:15 ICOMOS oceňuje kvalitu studie obnovy Vyšehradského mostu i postoj ministra Kupky
Studie obnovy železničního mostu pod Vyšehradem představená Nadačním fondem Vyšehradský most vyhovuj…
- 17:44 Nadace ČEZ: Životní prostředí si zlepšili obyvatelé Helvíkovic zasazením nových keřů
- 16:08 Celní správa: Kontrolní akce na severu Čech byla úspěšná
- 13:21 Český rozhlas: Šarmantní osobností roku se stal Petr Kostka
- 10:45 44. týden na trhu pohonných hmot ČMKB
- 10:17 MHMP: Začíná Movember, měsíc mužského zdraví se symbolem kníru