Vejde se do něj čerpadlo, desítek metrů požárních hadic, motorové pily a další vybavení. Současně umožňuje převoz až s devíti hasičů. V Jaderné elektrárně Temelín sloužil Mercedes Sprinter od roku 2014. Zdejší hasiči ho využívali k přepravě hasičského vybavení. Nově ale přecházení na modernější převoz techniky. „Od příštího roku budou hasiči našich jaderných elektráren vybavení převážet ve speciálních kontejnerech, které budou vybaveny a připraveny podle typu zásahu. Následně pak potřebný kontejner pouze naloží na vozidlo a budou moci okamžitě vyrazit k zásahu. Rychlejší aktivace pak výrazně zkrátí dobu dojezdu k zásahu,“ říká Petr Měšťan, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren ČEZ.
Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?Anketa
Přechod na nový způsob transportu techniky umožnil společnosti ČEZ darovat vozidlo do okolí temelínské elektrárny. „Hasičská technika z obou našich elektráren je vždy velmi dobrém stavu. Vozidla jezdí pouze v areálu elektrárny nebo jeho těsném okolí, jsou pravidelně servisována a garážována. O techniku, která nás v rámci modernizace opouští, mají zájem mnohdy i profesionální hasiči. Jejím poskytnutím do okolí se zvyšuje vybavenost celého systému a navíc jde o další důkaz plnění našeho hesla „pomáháme, kde působíme,“ dodává Bohdan Zronek, člen představenstva CEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Mercedes, který od elektrárny získali dobrovolní hasiči z Hluboké, má najeto 44 tisíc kilometrů. Na Hluboké ho chtějí použít především k přepravě čerpadel, hadic, motorových pil a centrály. Zasahovat bude hlavně podél Vltavy. „Ročně zde naši dobrovolní hasiči mají přibližně stovku zásahů. Většinou jde o likvidaci popadaných stromů podlé cyklostezky Hluboká - Purkarec. Dosud na tento typ zásahů neměli vhodné vozidlo a nově získávají vůz, na který se můžou v krizové situaci spolehnout,“ doplňuje Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou.
Temelínská jednotka má osm desítek hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2. Více informací najdete ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva