ČEZ: Neházejme jádru klacky pod nohy...

28.06.2019 7:34 | Zprávy

... potřebujeme ho pro zajištění energetické bezpečnosti a splnění klimatických cílů, vzkazují lídři předních energetik z 13 evropských zemí.

ČEZ: Neházejme jádru klacky pod nohy...
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Skupina ČEZ se zařadila po bok renomovaných společností jako EDF, Vattenfall, Fennovoima, Uniper, či Westinghouse, které v  manifestu vyzývají k plnému využití jaderných technologií v boji proti klimatickým změnám. Podle nich by stejné podmínky a podpora měly platit pro všechny bezemisní technologie a jádro by z nich nemělo být účelově vyřazováno. 

Lídři předních jaderných společností a organizací včetně Skupiny ČEZ upozorňují, že pokud má Evropa do roku 2050 přejít na uhlíkově neutrální energetiku a přitom zachovat prosperitu svých občanů, musí Evropská unie a jaderný průmysl spolupracovat. Ambiciózní klimatický cíl se totiž neobejde bez prodlužování životnosti stávajících jaderných zdrojů a výstavby nových (podle studií až 100 GW výkonu). K tomu ovšem energetické společnosti potřebují stabilní legislativní i investiční rámec, který nebude jaderné zdroje diskriminovat, ale naopak k nim bude přistupovat stejně jako k ostatním bezemisním technologiím.

„Mezinárodní úmluvy jasně stanoví, že každá země má právo stanovit si takový energetický mix, který odpovídá jejím možnostem a potřebám. A pokud je naším zájmem trvale udržitelný rozvoj, pak jádro musí být významnou součástí řešení,“ vysvětluje důvod, proč se připojila i česká energetická Skupina ČEZ, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek. 

Ve společném prohlášení, podepsaném v Bukurešti, signatáři uvádějí, že jsou připraveni napřít síly ke splnění evropských klimatických závazků. Svou roli vidí mimo jiné v zajištění požadovaného výkonu za konkurenceschopnou cenu, v uvolnění finančních prostředků na výzkum, vývoj a zavádění inovativních technologií při dekarbonizaci dalších sektorů, nebo v udržení a rozvoji klíčového know-how jak pro bezpečný provoz jaderných zařízení v budoucnosti, tak pro případný vývoz evropských jaderných technologií a know-how do zahraničí. 

K tomu, aby mohli svým závazkům dostát, na oplátku od Evropské unie požadují především jasné klimatické cíle, promyšlenou, logickou a stabilní legislativu a zajištění rovnoprávnosti při podpoře všech konkurenceschopných nízko a bezemisních zdrojů. Signatáři připomněli, že jádro momentálně vyrábí více než čtvrtinu evropské elektřiny (polovinu nízkoemisní) a zaměstnává přes milion lidí.  

Závazek jaderného průmyslu:

  • Poskytnout požadovaný objem jaderné kapacity včas a za konkurenceschopné náklady

  • Provádět výzkumné, vývojové a inovační činnosti v Evropě s cílem identifikovat oblasti, v nichž může jaderný průmysl pomoci dekarbonizovat jiná odvětví

  • Přispět k zajištění bezpečnosti dodávek energie

  • Nadále zodpovědným způsobem zajišťovat použité jaderné palivo a radioaktivní odpady

  • Investovat do udržení lidských zdrojů

  • Vybudovat silnou evropskou základnu pro export jaderných technologií a dovedností na zahraniční trhy.

Doporučení jaderného průmyslu Evropské unii:

  • Dohodnout se na ambiciózním cíli nulových emisí CO2 v roce 2050

  • Zajistit soudržný, konzistentní a stabilní politický rámec EU (včetně Euratomu).

  • Zavést investiční rámec, který stimuluje investice do všech konkurenceschopných nízkouhlíkových možností

  • Podporovat stabilní nízkouhlíkový energetický mix, který zvládne zvýšený podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů

  • Vypracovat a zavést silnou průmyslovou strategii, která zajistí, aby si Evropa udržela vedoucí postavení v oblasti technologií

  • Podporovat rozvoj kompetencí 

Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice. Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny se v roce 2018 v rámci společnosti ČEZ podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty. Na počátku devadesátých let to byla jen čtvrtina. V  následujících letech ČEZ odstaví v uhelných elektrárnách na 3000 MW, což povede k dalšímu zásadnímu poklesu emisí CO2 a navýšení podílu bezemisních zdrojů. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

11:14 HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do p…