Jednalo se celkem o čtyři výrobky – dva odstraňovače skvrn a jeden wc gel značky DENKMIT a jeden bělící prostředek na prádlo značky ECOVER. Celkem šlo o více než 106 tisících kusů špatně označených výrobků.
„Pochybení jsme zjistili při kontrole v roce 2018. Odstraňovače skvrn klasifikované jako akutně toxické neměly na obalu hmatatelnou výstrahu pro nevidomé. Ta má předejít ohrožení hendikepovaných lidí při manipulaci s nebezpečnými látkami,“ uvedl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.
Další dva kontrolované výrobky, wc gel a bělící prostředek na prádlo, neměly na obalu výstražné symboly nebezpečnosti v dostatečné velikosti dané chemickou legislativou. U bělícího prostředku na prádlo navíc chyběla výstražná věta „Způsobuje vážné podráždění očí.“
„Společnost dm drogerie markt jako distributor těchto nebezpečných chemických směsí na český trh zodpovídala za jejich řádné označení dle chemické legislativy. To si neohlídala a porušila tím evropské nařízení CLP. Bělící prostředek na prádlo navíc, jakožto jeho první distributor na český trh, neohlásila do registru chemických látek a přípravků (CHLAP) Ministerstva zdravotnictví. Ten slouží jako databáze základních informací o vlastnostech nebezpečných chemických směsí, například při ošetřování úrazů, které jsou jimi způsobeny,“ řekl Trávníček.
Společnost dm drogerie markt se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP neodvolala, sankce je pravomocná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva