ČOI ve 3. čtvrtletí roku 2021 zkontrolovala více než 500 modelů hraček

26.01.2022 20:11 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce ve 3. čtvrtletí 2021 pokračovala v kontrolách dětských hraček. V tomto období zkontrolovala 525 modelů hraček a u 212 modelů zjistila nedostatky. Pro koncového uživatele byly jako nebezpečné vyhodnoceny 3 modely hraček.

ČOI ve 3. čtvrtletí roku 2021 zkontrolovala více než 500 modelů hraček
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce provedla ve 3. čtvrtletí minulého roku 194 kontrol hraček pro děti do 14 let. Kontroly byly zaměřeny na dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a  nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky. Kontrolní akce proběhla u 2 výrobců či zplnomocněných zástupců, 2 dovozců do EU a u 190 distributorů.

Inspektoři ČOI zkontrolovali 525 modelů hraček a nedostatky zjistili u 212 modelů hraček. Při kontrolách průvodní dokumentace a informací pro spotřebitele inspektoři zjišťovali, zda jsou dostupné identifikační údaje o výrobci či dovozci (vysledovatelný původ hraček) a zda jsou výrobky vybaveny dalšími povinnými informacemi. V případě, že tyto informace obsahovaly nějaká omezení (např. piktogram nevhodné pro děti do tří let), inspektoři kontrolovali, zda byly spotřebiteli sděleny důvody pro toto omezení.

ČOI zjistila tyto administrativní nedostatky:

  • ve 136 případech se jednalo o nedostatky při identifikaci výrobce hračky

  • v 89 případech se jednalo o nedostatky v identifikaci dovozce

  • v 70 případech se jednalo o nedostatky v průvodní dokumentaci (chybějící upozornění, instrukce či varování v českém jazyce)

  • v 54 případech na kontrolovaných modelech hraček nebyla uvedena značka shody CE

  • v 58 případech se jednalo o nedostatky v průvodní dokumentaci (zcela chybějící upozornění, instrukce či varování)

  • v 35 případech se jednalo o nedostatky v povinném označení hračky typem, sériovým číslem či modelem

U některých hraček se opakovala kumulace několika výše uvedených administrativních závad.

Na základě odborných analýz byly vyhodnoceny jako nebezpečné 3 modely hraček. U hračky s elastickou šňůrou a pískacím mechanizmem (Měkký míček – Soace Ball) provedená analýza rizik prokázala možné vážné riziko poškození zdraví, kvůli malým částem, které se mohou z výrobku uvolnit a děti do tří let je mohou vdechnout. Dále byly vyhodnoceny jako nebezpečné pro životní prostředí dvě hračky na baterie, (Piánko na baterie, Piánko modrý lev) u kterých bylo zjištěno nadlimitní množství olova v pájených spojích. Těžké kovy z výrobků mohou, po jejich nesprávné likvidaci, kontaminovat okolí a mohou negativně ovlivnit životní prostředí. Informace o výskytu těchto hraček na trhu byly podle směrnice EP a Rady 2001/95/ES zveřejněny v systému RAPEX i na webových stránkách ČOI.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce uložila při kontrolách hraček ve 3. čtvrtletí 2021 za porušení § 13 odst. 9 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky celkem 56 pokut v celkové výši 476 000 Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

22:03 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili noví rekruti, náborové cíle rok od roku rostou

První listopadový den nastoupilo do kasáren Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově 260 n…