Nejvyšší podíl na předepsaném pojistném představovaly platby od zaměstnavatelů. „Činily 42,5 miliardy korun. Osoby samostatně výdělečně činné hradily celkem 4 miliardy a osoby bez zdanitelných příjmů 730 miliónů,“ vyjmenovává Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.
Skutečné příjmy zdravotních pojišťoven se v prvním čtvrtletí roku 2016 rovnaly 63,8 miliardy korun. Počítá se do nich výběr pojistného včetně platby státu např. za uchazeče o zaměstnání, ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, studenty a důchodce. V porovnání se stejným obdobím loňského roku byly skutečné příjmy pojišťoven o 5,4 % vyšší. Na počátku roku se totiž zvýšila měsíční platba za pojištěnce z původních 845 na 870 korun.
Celkové náklady zdravotních pojišťoven dosáhly 64,2 miliardy korun, o 2,0 % více než ve stejném období loni. Z toho 95,2 % připadalo na náklady vynaložené na zdravotní služby. „Rozhodující 52,9% podíl v nákladech na zdravotní služby představují náklady na ústavní služby. 16,9 % tvoří náklady na léky vydané na recepty a na zdravotnické prostředky vydané na poukazy a 16,4 % na ambulantní služby specialistů,“ upřesňuje Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.
Pojišťovny v prvním čtvrtletí zaměstnávaly celkem 5 811 osob. Jejich průměrná měsíční mzda činila 33 250 Kč. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byla o 2 187 Kč vyšší.
Více se dočtete v právě vydané publikaci Ekonomické výsledky zdravotních pojišťoven – 1. čtvrtletí 2016.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva