ČVUT: Čestný doktorát získají profesoři Eva Jiřičná a Nejat Olgac

28.01.2019 16:42 | Zprávy

Dne 29. ledna od 10.00 hodin se v Betlémské kapli (Betlémské náměstí 4, Praha 1) uskuteční slavnostní zasedání Vědecké rady ČVUT v Praze, na kterém obdrží prof. Eva Jiřičná a prof. Nejat Olgac čestný titul Doktor honoris causa.

ČVUT: Čestný doktorát získají profesoři Eva Jiřičná a Nejat Olgac
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

ČVUT uděluje čestný titul architektce a profesorce Evě Jiřičné jako poctu a výraz úcty její celoživotní architektonické tvorbě a mnohaleté pedagogické činnosti v oblasti architektury. S velkým zájmem studentů se setkaly i přednášky, které přednesla na ČVUT. Profesoru Nejatovi Olgacovi se uděluje čestný titul jako uznání za jeho podstatný přínos pro rozvoj automatického řízení mechanických systémů, výrobních strojů a robotů, zejména s dopravním zpožděním ve spolupráci s ČVUT, za podporu rozvoje kvalitní inženýrské výuky a akademického výzkumu na ČVUT. Během výzkumu optimálního řízení robotů se na kongresu IFToMM (International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science) seznámil prof. Olgac s prof. Michaelem Valáškem, děkanem Fakulty strojní ČVUT. Později opakovaně navštěvoval ČVUT, přednášel na Fakultě strojní a často zval pracovníky i studenty do USA.

Eva Jiřičná v roce 1962 absolvovala studium architektury na ČVUT a dále pokračovala v postgraduálním studiu architektury na Akademii výtvarných umění. Od roku 1964 pracovala jako architektka v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze. Důležitý zlom v jejím životě nastal, když v roce 1968 odcestovala na stáž do Londýna a tam ji zastihla sovětská okupace Československa. Studijní pobyt se neočekávaně prodloužil na neurčito, a přestože dnes Eva Jiřičná pracuje po celém světě a často se pracovně vrací i do České republiky, jejím domovem se stal od této doby právě Londýn. Mezi významné realizace patří autobusový terminál Canada Water v Londýně, vstup a recepce Victoria & Albert Museum a řada interiérů obchodních firem. V ČR je to Oranžerie na Pražském hradě, hotel Josef, kostel sv. Anny - Pražská křižovatka nebo komplex staveb ve Zlíně. Eva Jiřičná byla hostující profesorkou na univerzitách Harward, Royal College of Arts, Bartlett School of Architecture, v letech 1993 až 2006 byla profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Kromě množství ocenění za architekturu je Eva Jiřičná nositelkou několika čestných doktorátů zahraničních i českých univerzit.

Nejat Olgac je celosvětově uznávaný vědec v oblasti dynamických systémů s dopravním zpožděním. Je profesorem strojního inženýrství na Universitě Connecticut v USA. Nejat Olgac vystudoval obor strojního inženýrství na Technické universitě v Istanbulu v roce 1972. Poté na základě grantu Fordovy nadace vystudoval doktorské studium na Columbijské universitě v New Yorku USA. Obhájil disertační práci spojující optimální řízení a praktickou ekologickou aplikaci na téma „Stochastické optimální řízení umělého provzdušňování říčních systémů“. Pak se vrátil do Turecka a zastával řadu vedoucích míst ve strojírenském průmyslu. V roce 1978 odešel do USA a věnoval se akademické kariéře na University of Connecticut, USA. Středem jeho zájmu byla robotika a obráběcí stroje. Na University of Connecticut vybudoval laboratoř robotiky a výrobních strojů ALARM. Zabýval se výzkumem optimálního řízení robotů spojenou s praktickou aplikací energetické úspornosti podmořských robotů při záchranných operacích. Nejat Olgac má 125 impaktovaných článků a 151 konferenčních článků s 2107 citacemi, 4 patenty a ve WOS má Hindex 30. Je editorem řady časopisů a organizátorem mnoha konferencí IEEE a ASME.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

7:31 Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

Zahraniční návštěvníci stále častěji volí Česko jako svou destinaci. Na Letiště Václava Havla Praha …