Soutěž přilákala celkem 39 týmů z univerzit celé ČR. Ze Slovenska přijela skupina soutěžících z Technické univerzity v Košicích. Celkem se soutěže zúčastnilo 96 studentů. Soutěž proběhla pod záštitou děkanky Fakulty stavební ČVUT v Praze a ČKAIT, sponzorsky ji podpořily významné firmy z oblasti stavebnictví. Odbornou záštitu převzala katedra konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT.
„Velký zájem studentů o soutěž nás těší, ukazuje to na jejich zaujetí pro obor a snahu na sobě pracovat, zdokonalovat se. Další význam vidím v tom, že soutěž Hala roku Akademik představuje možnost přenést získané teoretické znalosti do praxe a ověřit si je. V neposlední řadě pak může pro některé studenty být startem k budoucí profesní kariéře, protože mezi diváky jsou i odborníci ze stavební praxe, kteří hledají mladé talenty,“ říká prof. Ing. Alena Kohoutková, CSc., děkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.
To potvrzuje i Adriana De Martini ze společnosti HOCHTIEF CZ, která je generálním partnerem soutěže: „Pro budoucnost celého odvětví je zásadní, jací lidé v něm pracují, jaké mají schopnosti a zda mají svůj obor rádi. Soutěž Hala roku Akademik pomáhá u studentů tyto vlastnosti formovat, zároveň ukazuje veřejnosti, že stavařina je zajímavá, zodpovědná a týmová práce, na jejímž konci jsou hmatatelné a trvalé hodnoty.“
Soutěž Hala roku Akademik se věnuje tzv. velkorozponovým konstrukcím, tj. konstrukcím překlenujícím určitý rozpon, které jsou projekčně a stavebně velmi náročné a jejich návrh a realizace si žádá velké zkušenosti. Na soutěžící klade vysoké požadavky, mimo jiné jsou specifikovány povolené stavební materiály modelu. Soutěžní model musel v tomto roce překlenout prostor o délce 1200 mm a výšce 200 mm, jeho váha mohla být maximálně 300 gramů. Cílem soutěže je pomoci vysokoškolákům získat cit pro konstrukci a její slabá místa a dotáhnout nápad do konce. Při zatěžovací zkoušce se na model pokládají podle přesného vymezení závaží až do okamžiku, kdy se konstrukce zhroutí.
Podrobné informace o soutěži a pravidla jsou k dispozici na: http://halarokuakademik.fsv.cvut.cz/index.html.
Popis k přiloženým fotografiím: Model vítězného týmu, studentů Heleny Cuřínové a Jana Mládka, byl vyroben ze smrkových nosníčků, hlavní konstrukci tvořil lepený dutý profil se vzpěrami. Váha modelu byla 139 gramů, unesl přitom zatížení 42,454 kilogramu. Lepení finálního modelu zabralo 8 hodin, tým před tím vyrobil několik zkušebních modelů
Vítězný tým - Hala roku Akademik. Foto: archiv Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva