Během dvou let má proběhnout geologický výzkum, na jehož konci budou studie proveditelnosti včetně vizualizace umístění podzemního i povrchového areálu, studie posouzení dopadů na životní prostředí a žádosti o stanovení průzkumných území pro další geologické práce [3]. Hlavním důvodem pro hledání nových lokalit, které dříve nebyly preferovány geology, je možnost získat „vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště“ vzhledem k existenci jaderných elektráren v jejich okolí [4].
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek minulý týden oznámil, že navrhuje zmrazit geologické průzkumy na pěti lokalitách, kde naráží na ostrý nesouhlas obcí a jejich občanů (Čihadlo v okolí Lodhéřova na Jindřichohradecku, Magdalena v okolí Jistebnice na Táborsku, Březový potok poblíže Pačejova u Nepomuka, Čertovka v blízkosti Lubence a Hrádek u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy). Vyhledávání mělo pokračovat jen na lokalitách Horka u Velkého Meziříčí a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku [5], kde ministr „cítil politickou vůli k úložišti“. Avšak i starostové obcí v lokalitě Horka následně vydali své nesouhlasné prohlášení [6] a nesouhlas s tímto postupem se ozval i z Kraví hory.
Pokud v některé ze stávajících sedmi lokalit proběhnou nyní plánované geologické práce, nebudou jejich výsledky plně porovnatelné s výstupy právě zahajovaného geologického výzkumu u obou jaderných elektráren, protože zde budou práce, pro něž je nutné stanovit průzkumné práce, teprve chystány. Jde také o zcela jiné horninové prostředí, než jaké bylo až dosud označováno za vhodné a dlouhodobě stabilní - zatímco na dnešních lokalitách jde o žulové podloží, u obou nových lokalit je to rula.
Edvard Sequens z Cally řekl: „Nejlepším řešením by bylo zastavit průzkumy všude tak, aby mohla být nejprve prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí při výběru úložiště.“
Poznámky:
[1] Mapový podklad pro lokalitu ETE – jih je ZDE
[2] Mapový podklad pro lokalitu EDU – západ je ZDE
[3] Smlouvy k zakázce „Zhodnocení geologických a dalších informací vybraných částí českého moldanubika z hlediska potenciální vhodnosti pro umístění HÚ“ s popsaným rozsahem prací , které byly uzavřeny s českou geologickou službou (EDU – západ) a firmou AQUATEST a.s. (ETE – jih) ZDE, má Calla k dispozici.
[4] Viz „Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem“ (ZDE)
[5] Bližší popis lokalit ZDE.
[6] Prohlášení starostů lokality Horka ze 17. 7. 2016 ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva