Nicku Delpopolovi, americkému judistovi původem z Černé Hory, se před pár dny rozplynul olympijský sen v Londýně. Důvod? Doping. Sportovec měl totiž pozitivní test na marihuanu. Snědl prý koláčky, o kterých nevěděl, že jejich ingrediencí je právě zakázaná látka. Rozvířilo to opět debatu ohledně látky označované za doping. Není to nic vzorového, ale také ne hřích rovnající se steroidům, anabolikům či změnám na úrovni krve a genů. Psychotropní THC obsažené v marihuaně by mu totiž paradoxně příliš ve výsledcích nepomohlo. Přestože je marihuana na indexu zakázaných prostředků Mezinárodního olympijského výboru, mezi povolený vysoce účinný doplněk stravy z konopí patří například oblíbené konopné semínko Carun.
Dosud nebylo jednoznačně prokázáno, že by konopí přispívalo u sportovců ke zlepšení výkonu. Marihuana je legální v mnoha zemích, proto mnoho odborné veřejnosti nesouhlasí s tím, aby byla marihuana brána jako doping. Pravdou je, že povolené jsou jiné prostředky z konopí jako třeba konopné semínko z odrůdy konopí setého bez THC. Obsahuje totiž esenciální aminokyseliny, vitamíny a proteiny a konzumace je doporučována při vyšší fyzické zátěži. „Pomáhá také odbourávat kyselinu máselnou zodpovědnou za bolest svalů. Samotná marihuana člověka uklidní, pomůže od stresu, soustředit se. Testovat a sankcionovat by se však měli sportovci spíše z látek, které nesporně výkon zlepšují,“ míní výživový poradce Jiří Stabla z KonopnyShop.cz. Nejde tedy o zákaz ve smyslu vyšší výkonnosti, ale jedná se o problém etický a morální kdy má být sportovec vzorem.
Přesto zůstává marihuana na listině zakázaných látek. Sportovec může čelit až dvouletému trestu podobně jako u steroidů nebo krevního dopingu. Mezi našimi o tom ví své například Tomáš Enge, který přišel v roce 2002 o titul ve F3000 a nesedl si pak ani do F1.
Vliv marihuany na sportovní výkony
V průběhu intoxikace paradoxně marihuana sportovcům spíše „škodí“ ve smyslu zpomalení reakcí a zvýšení krevního tlaku. Nepomáhá k rychlejším sprintům, při plavání, nerozvíjí dynamiku ani nepomáhá nabírat svalovou hmotu. „Má ovšem i efekt pozitivní a to zejména při potřebě rychle odbourat stres a uklidnit se,“ říká Jiří Stabla. To je důležité u sportů na přesnost například u střelců. Doplatil na to před čtyřmi lety český lukostřelec Milan Andreas, který se kvůli tomu na olympiádu do Pekingu nedostal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva