Očkovací látka obsahuje viru podobné neinfekční částice, které nemohou vyvolat samotné onemocnění. Naopak, pouze očkování může účinně zabránit rozvoji HPV infekce, a je tak vhodnou prevencí onkologického onemocnění děložního čípku.
Očkování vakcínou Cervarix je obecně dobře snášeno. Nejčastěji vyskytujícími se nežádoucími účinky mohou být lokální reakce v místě vpichu jako je zarudnutí, otok, bolestivost, bolest svalů nebo hlavy.
U dívek a žen, které se dosud s HPV viry nesetkaly a které byly v klinických studiích očkovány 3 dávkami vakcíny Cervarix, byl zaznamenán až 93% pokles všech případů onemocnění děložního čípku*. Již se nezohledňovalo, který z mnoha HPV typů onemocnění vyvolal. Této studie se zúčastnilo více než 18 000 dívek a žen ve věku 15 – 25 let.
Podobně jako je tomu u všech vakcín nemusí ani Cervarix v běžném používání chránit všechny očkované. Očkování nemá efekt na již aktivní HPV infekci či klinicky přítomné onemocnění děložního čípku. Pravidelný gynekologický skrínink proto zůstává i po očkování nedílnou součástí prevence onemocnění.
Vakcína Cervarix se 9 – 14letým dívkám podává ve 2 dávkách. Ženám a dívkám starším 15 let se aplikují 3 dávky vakcíny.
Vakcína Cervarix je plně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze pro 13leté dívky.
* onemocnění děložního čípku = těžká předrakovinná poškození děložního čípku, tzv. CIN3+ léze
Cervarix injekční suspenze, vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV typy 16, 18) je vázaná na lékařský předpis. O vhodnosti očkování se poraďte s lékařem. Očkování provádí lékař formou injekce. Přečtěte si pečlivě předem Příbalovou informaci dostupnou i na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste i na cz.safety@gsk.com.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva