Nyní se ale vůbec poprvé stali hrdiny komiksu. Ten vznikl na stránkách České televize a stručnou formou představuje pozitivní vliv pastvy velkých kopytníků na krajinu. A to nejen v souvislosti s obnovou biologické rozmanitosti, ale také s regenerací půdy a adaptací krajiny na změny klimatu. „Od doby, co jsem v dětství na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století četl různé komiksy na stránkách časopisu Abc, a později objevil u strejdy na půdě zaprášené sešity s příběhy Rychlých šípů vydané v rámci doznívajícího Pražského jara v roce 1969, jsem přečetl množství ilustrovaných příběhů. Nyní se součástí příběhů kombinujících obrázky a texty v bublinách stali i divocí koně. A touto přístupnou formou mohou témata ochrany přírody otevřít dalším kategoriím čtenářů,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
Spolu s ním a velkými kopytníky v komiksu účinkuje také poradce ministryně životního prostředí Ladislav Miko. Komiks totiž kromě pozitivních vlivů pastvy velkých kopytníků na krajinu upozorňuje také na klíčové body českého předsednictví v Evropské unii v oblasti životního prostředí. A těmi bude příprava společné pozice EU na mezinárodních konferencích pořádaných pod záštitou Organizace spojených národů.
První z nich bude 15. konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP15), která se uskuteční 7. až 19. prosince 2022 v kanadském Montrealu. Ta navazuje na Světovou konferenci o životním prostředí, kterou v roce 1992 hostilo brazilské Rio de Janeiro, kde tehdy na 150 signatářů podepsalo Úmluvu o biologické rozmanitosti (Convention on Biological Diversity - CBD). Kanadská vláda se na letošní konferenci bude snažit mimo jiné prosadit cíl, aby do roku 2030 bylo celosvětově chráněno na 30 procent země i oceánů.
Druhou významnou konferencí v rámci českého předsednictví je klimatická konference OSN (COP21) pořádaná v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Konference se původně měla konat v loňském roce, kvůli celosvětové pandemii koronaviru covid-19 se ale nakonec uskuteční od 6. do 18. listopadu 2022. Podle odborníků by měl summit přinést závazek snížení celosvětových emisí skleníkových plynů do roku 2030 o polovinu, tak, aby bylo možné udržet růst globálních teplot pod 1,5 stupni Celsia a podařilo se zabránit nejničivějším dopadům klimatických změn na planetu i lidskou společnost.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu ZDE.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva