Do oběhu se vydává 2 800 mincí v běžném a 7 100 mincí ve špičkovém (proof) provedení. Autorem mince je jeden z nejtalentovanějších medailérů mladé generace Asamat Baltaev.
„Prostřednictvím českých pamětních mincí si v průběhu let postupně připomínáme nejen odkaz našich významných předků, ale i technické, umělecké, architektonické a kulturní dědictví. Hrad Bezděz do tohoto dědictví bezesporu patří. Jsem rád, že Česká národní banka přispěje k trvalému odkazu této významné památky právě v podobě zlaté mince“, uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Na lícní straně mince je zobrazen interiér hradní kaple. Vnitřní plochy oken vyplňuje kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj se nachází slezská orlice. V dolní polovině je umístěn název tematického cyklu spolu s označením nominální hodnoty mince. Název státu se nachází při spodním okraji mince. Na rubové straně mince je zobrazen hrad Bezděz s iniciály autora mince, názvem hradu a rokem ražby.
Nominální hodnota mince 5000 Kč není prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Minci razila Česká mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Průměr mince je 28 mm.
Tematický cyklus zlatých pamětních mincí vydávaných Českou národní bankou otevřel koncem května letošního roku hrad Kost. Druhá mince bude představena přímo v prostorách hradu Bezděz, který je ve správě Národního památkového ústavu. Postupně se do roku 2020 na zlatých mincích představí hrady Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov. Cyklus je součástí emisního plánu pamětních mincí na období 2016 až 2020 schváleného bankovní radou ČNB.
Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva