Jednotlivé známky jsou v aršíku zpracované jako list alba. Do něho autor Pavel Sivko umístil významné československé a české známky. Na obálce prvního dne vydání je parafráze holubice ze známky J. Bendy z roku 1920. Razítko využívá motivu listonoše z novinové známky A. Erhardta.
Známkový aršík byl vytvořen technikou plnobarevného ofsetu, obálka prvního dne vydání (FDC) pak jednobarevným ocelotiskem z ploché desky. Autorem výtvarného námětu je Pavel Sivko, rytinu obálky prvního dne vydání provedl Jaroslav Tvrdoň. Nominální hodnoty známek na aršíku jsou 27 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 500 g, a 44 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro doporučené dopisy do 50 g. Zájemci mohou aršík zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.
Československé poštovní známky se začaly vydávat 18. 12. 1918. V roce 2018 tak oslaví 100 let od první československé známky. Mezi autory prvních československých známek patří mimo jiné Alfons Mucha (autor první československé známky), Max Švabinský, Jakub Obrovský, Vratislav Hugo Brunner, Jaroslav Benda nebo Karel Seizinger. Z prvních rytců poštovních známek jmenujme mimo jiné Karla Seizingera, Bohumila Heinze, Jaroslava Goldschmieda, Eduarda Karla, Jana C. Vondrouše nebo Karla Wolfa.
První československé poštovní známky jsou výplatní známky s obrazem Hradčan od autora Alfonse Muchy. Československá a následně česká známková tvorba si velice zakládá na výběru špičkových autorů a tradiční výrobě známek. Díky této kombinaci patří československá a následně česká známková tvorba k nejlepším na světě. Na tvorbě známek se podíleli významní grafici, malíři a rytci jako například Oldřich Kulhánek, Karel Svolinský, Jiří Švengsbír, Cyril Bouda, Ladislav Jirka, Josef Herčík nebo Bedřich Housa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva