Český novinář, spisovatel a kreslíř Ondřej Sekora (1899–1967) vytvořil řadu populárních kreslených postav, nejúspěšnější z nich však bezpochyby je Ferda Mravenec. Tento hrdina nejprve vystupoval v Sekorových novinových stripech a v roce 1936 se objevil v autorově první prozaické knize, po níž následovalo pět dalších publikací s mravenčím všeumělem v hlavní roli. Knížky s Ferdovou Mravencem byly přeloženy do řady světových jazyků včetně němčiny, ruštiny, čínštiny a japonštiny a brzy se dočkaly adaptací v rozhlase, v divadle nebo animovaném filmu. Pro Sekorovu tvorbu – a nepřímo i vznik Ferdy Mravence – přitom byly zásadní téměř dva roky, které ve 20. letech 20. století strávil v Paříži. A protože právě nyní vychází vůbec první francouzský překlad Ferdových příhod a do francouzských kin putuje jedna z jejich nejlepších filmových adaptací, má výstava ambici s hrdinou a jeho autorem blíže seznámit také francouzskou veřejnost.
Výstava potrvá od 13. ledna do 10. února 2017, otevřená bude od úterka do soboty od 13h do 18h, ve středu do 20h.
Vstup volný.
Doprovodný program:
Pondělí 16. ledna v 19h - promítání krátkých filmů mistra české animace Karla Zemana, včetně jeho prvního filmu, Vánočního snu, realizovaného původně společně s Hermínou Týrlovou ve stejném studiu, ve kterém krátce předtím režírovala prvního filmového ferdu mravence.
Pondělí 23. ledna v 19h - promítání krátkých filmů Hermíny Týrlové, včetně první filmové adaptace Ferdy mravence z let 1943-44.
Pondělí 30. ledna v 19h - promítání film Kdo chce zabít Jessi? Václava Vorlíčka, na kterém spolupracoval další velký český tvůrce komiksů, Kája Saudek.
Středa 8. února 2017 - celonárodní premiéra cyklu filmů Příhody Ferdy mravence Hermíny Týrlové, 1977, 44 min, bez dialogů (distribuce: Malavida films).
Místo konání:
18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie
Datum:
Od: 12.1.2017 0:00
Do: 10.2.2017
Organizátor:
České centrum
ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 160 uskutečněných akcí patří do kategorie scénická umění. Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.
Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva