České dráhy: Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu

13.09.2018 11:43 | Zprávy

Regionální Den železnice v Olomouckém kraji proběhne 15. září 2018 a bude ve znamení oslav 130. výročí trati Hanušovice – Lipová Lázně – Mikulovice. Právě po této významné horské železnici se návštěvníci svezou historickým vlakem v čele s parní lokomotivou „Rosnička“.

České dráhy: Regionální Den železnice připomene 130 let Slezského Semmeringu
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Vlak bude slavnostně přivítán v Hanušovicích, Jeseníku a Mikulovicích. Návštěvníci se mohou těšit na vlakový doprovod v dobových kostýmech. Kromě toho nabídne regionální Den železnice možnost prohlédnout si lokomotivu „Rosnička“ a historické vozy, zájemci uvidí zbrojení parní lokomotivy vodou i otáčení lokomotivy na točně ve stanici Lipová Lázně. V Horní Lipové bude zase příležitost k návštěvě železničního Muzea Slezského Semmeringu. Děti se mohou těšit na oblíbeného slona Elfíka, maskota dětského programu Českých drah.

V Jeseníku pak malé i velké návštěvníky odveze vláček „LÁZEŇÁČEK“ do centra středověkých slavností, které budou probíhat na Masarykově náměstí. Jejich program začne už ráno a zahrnuje například rytířský turnaj, jarmark, vystoupení kejklířů a chybět nebude ani dobová hudba nebo atrakce.

Slezský Semmering

Tzv. Slezský Semmering, železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, byl zprovozněn v říjnu 1888. Své jméno dostal podle první evropské horské železnice v Rakousku přes alpský průsmyk Semmering. A ne náhodou. Cestujícím nabízí úchvatné výhledy na vysoké kopce Jeseníků a Rychlebských hor. Nejvyšší stoupání, téměř 31 promile, musejí vlaky zdolávat mezi zastávkami Nové Losiny a Branná.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 179 lety.

Regionální Dny železnice probíhají během měsíce září i v dalších českých městech: Brnu, Ostravě, České Třebové, Praze, Horažďovicích, Trutnově a Příbrami. Největší událostí bude v sobotu 22. září 2018 Národní den železnice, který letos hostí České Budějovice.

Podrobný program regionálního Dne železnice v Olomouckém kraji najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

11:14 HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do p…