Český statistický úřad: Průměrná míra inflace v roce 2020 byla 3,2 procenta

13.01.2021 10:06 | Zprávy

Spotřebitelské ceny klesly v prosinci proti listopadu o 0,2 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména poklesem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 2,3 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Jednalo se o nejnižší meziroční růst cen od prosince 2018. Průměrná míra inflace za celý rok 2020 byla 3,2 %.

Český statistický úřad: Průměrná míra inflace v roce 2020 byla 3,2 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Průměrná míra inflace v roce 2020 činila 3,2 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v roce 2019. Jednalo se o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2012. Ceny zboží úhrnem i ceny služeb vzrostly loni shodně o 3,2 %. Na zvyšování cenového růstu měly největší vliv ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, tabák a ceny bydlení,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

tabulka

Meziměsíční srovnání

Meziměsíční pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl způsoben především nižšími cenami zeleniny o 9,4 %. Ceny jogurtů klesly o 5,8 %, vepřového masa o 1,3 %, vajec o 3,5 %, sýrů a tvarohů o 0,8 %. V oddíle odívání a obuv byly nižší ceny oděvů o 1,8 %.

Na zvyšování celkové hladiny spotřebitelských cen působil v prosinci růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde byly vyšší ceny tabákových výrobků o 1,5 % a lihovin o 0,9 %. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 0,9 %. Z potravin se zvýšily především ceny brambor o 5,0 % a polotučného trvanlivého mléka o 2,5 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,4 %, zatímco ceny služeb o 0,2 % vzrostly.

tabulka

Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 2,3 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Toto zpomalení meziročního cenového růstu ovlivnily především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny přešly z listopadového růstu o 6,8 % v pokles o 7,2 % v prosinci, ceny vepřového masa byly nižší o 6,8 % (v listopadu o 2,6 %), vajec o 5,2 % (v listopadu o 1,2 %), cukru o 1,8 % (v listopadu o 0,6 %). V oddíle odívání a obuv zmírnil meziroční růst cen oděvů na 2,4 % (v listopadu 4,3 %). Zmírnění meziročního cenového růstu nastalo také v oddíle bydlení vlivem cen elektřiny, které byly v prosinci vyšší o 2,5 % (v listopadu o 3,3 %). V oddíle alkoholické nápoje, tabák zrychlil růst cen lihovin na 5,4 % (v listopadu 3,3 %) a tabákových výrobků na 16,4 % (v listopadu 14,8 %).

tabulka

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák (nárůst o 10,7 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde byly vyšší ceny nájemného z bytu o 2,0 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 3,9 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 4,7 %. Na meziroční snižování cenové hladiny v prosinci působily ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (pokles o 0,1 %) a ceny v oddíle pošty a telekomunikace (pokles o 1,2 %).

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,0 % a ceny služeb o 2,8 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl 102,4 %.

tabulka

Průměrná míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v roce 2020 proti průměru roku 2019 byla 3,2 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v roce 2019. Byla to nejvyšší průměrná roční míra inflace od roku 2012. Ceny zboží úhrnem a ceny služeb vzrostly v roce 2020 shodně o 3,2 %.

(Shrnutí vývoje indexu spotřebitelských cen v roce 2020 je součástí souběžně vydávané analýzy za 4. čtvrtletí.)

tabulka

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)1)

Podle předběžných výpočtů klesl v prosinci HICP v ČR meziměsíčně o 0,2 % a meziročně vzrostl o 2,4 %. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP za Eurozónu v prosinci 2020 stejně jako v listopadu -0,3 %. Na Slovensku byly ceny v prosinci meziročně vyšší o 1,6 % a naopak v Německu o 0,7 % nižší. Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v listopadu stejně jako v říjnu 0,2 %. Nejvíce ceny v listopadu meziročně vzrostly v Polsku (o 3,7 %) a největší pokles nastal v Řecku (o 2,1 %). Na Slovensku byly ceny vyšší o 1,6 % a v Německu ceny klesly o 0,7 %.

graf

(Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP - ZDE)
Metodická poznámka k indexu spotřebitelských cen za prosinec 2020 (COVID-19) ZDE

graf

Poznámka:
1) HICP neobsahuje imputované nájemné.

Související analýza: Vývoj indexů spotřebitelských cen - 4. čtvrtletí 2020 ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Zabezpečovací práce na Šumpersku potrvají ještě dva měsíce

22:03 Povodí Moravy: Zabezpečovací práce na Šumpersku potrvají ještě dva měsíce

Povodí Moravy má za sebou pět měsíců nepřetržitých prací na zajištění poškozených úseků vodních toků…