Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

25.11.2024 7:23 | Tisková zpráva

Počet středoškoláků v Česku mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o 8 %, přičemž nejvýraznější nárůst byl evidován u žáků s trvalým pobytem ve Středočeském kraji a v Praze.

Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Ve školním roce 2023/24 bylo mezi středoškoláky 21 % zapsaných v oborech bez maturitní zkoušky. Mezi žáky s trvalým pobytem v kraji Karlovarském, Ústeckém a Libereckém činil tento podíl více než 25 %, naopak mezi žáky bydlícími v Praze jen 12 %. Ve školním roce 2023/24 studovalo na středních školách v Česku celkem 484 758 žáků, z nichž 99 % mělo trvalý pobyt na území naší republiky. Zbylých 5 412 žáků bylo přihlášeno k bydlišti v zahraničí, nejčastěji na Ukrajině (3 951 osob).

„Za posledních deset let se počet středoškoláků zvýšil o 8 %. Nejvíce, o 24 %, vzrostl u žáků s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji a o 20 % u žáků z Prahy. Naopak největší úbytek, a to o 4 %, byl zaznamenán u žáků středních škol s trvalým bydlištěm v Moravskoslezském kraji,“ říká Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Od školního roku 2019/20 roste počet středoškoláků ve všech krajích. Růst je způsoben zejména posunem silnějších ročníků do věkové kategorie středoškoláků, od roku 2022 pak částečně také válečnou migrací z Ukrajiny.

Anketa

Jste pro vystoupení z NATO?

93%
6%
hlasovalo: 8342 lidí

Ve většině krajů najdeme jak okresy, ve kterých středoškoláků mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 přibylo, tak i takové, kde došlo k úbytku. Tyto rozdíly odrážejí zejména demografické odlišnosti ve věkové struktuře, porodnosti a stěhování. Například v Moravskoslezském kraji počet žáků středních škol s trvalým pobytem v okrese Opava vzrostl ve sledovaném období o 4 %, naopak u středoškoláků z okresů Bruntál a Karviná o více než 10 % klesl.

Žáci zpravidla navštěvovali střední školu ve stejném kraji, kde měli i trvalé bydliště. Ve všech krajích to platilo pro více než 80 % žáků, s výjimkou kraje Středočeského. „Z celkem 69 tisíců žáků středních škol s trvalým pobytem ve Středočeském kraji studovalo ve školním roce 2023/24 ve svém domovském kraji jen 59 % a třetina se vzdělávala v Praze,“ uvádí Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Ze středoškoláků s trvalým pobytem v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji jich více než 25 % směřovalo maximálně ke vzdělání s výučním listem, zatímco u všech žáků středních škol z Česka byl tento podíl 21 %. V okresech Tachov, Sokolov a Jeseník se týkal přibližně 30 % středoškoláků, naopak u žáků s trvalým pobytem v Praze činil jen 12 %. Obory bez maturitní zkoušky navštěvovalo v Česku 15 % dívek ve srovnání s 27 % chlapců.

Další informace obsahuje publikace Žáci a absolventi středních škol podle trvalého pobytu (2023/24), dostupná na webu ČSÚ ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

7:23 Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

Počet středoškoláků v Česku mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o 8 %, přičemž nejvýraznější…