Český statistický úřad: Umělou inteligenci používá již 11 procent firem

01.11.2024 7:31 | Tisková zpráva

Rychlost pevného připojení k internetu v podnicích v současnosti stále roste a na vzestupu je v Česku také používání technologií umělé inteligence. S umělou inteligencí pracují nejčastěji velké podniky, jejichž podíl v roce 2024 poprvé překročil hranici 40 %.

Český statistický úřad: Umělou inteligenci používá již 11 procent firem
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Přístup k internetu mělo už před dvaceti lety více než 90 % podniků v Česku. V 1. pololetí roku 2024 bylo 46 % podniků s 10 a více zaměstnanci připojeno k internetu rychlostí umožňující přenos 100 a více Mbit/s, v roce 2020 jich bylo 35 %. „Superrychlý internet umožňující stahování více než 1 Gbit/s používalo letos celkem 8?% firem, tedy podobně jako v?předchozím roce. Mezi velkými subjekty s 250 a více zaměstnanci disponovalo v roce 2024 tímto rychlým připojením 19 % firem,“ upřesňuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Malých firem s tuto rychlostí je pro srovnání 7 %, tedy téměř třikrát méně.

Necelá polovina (47 %) firem realizuje online pracovní schůzky, a to jak pro interní komunikaci, tak pro online jednání s firemními partnery či klienty. V roce 2024 poskytovalo 67 % malých a 98 % velkých firem zaměstnancům vzdálený přístup k pracovnímu e-mailu. Zabezpečený vzdálený přístup k pracovním dokumentům nebo informačním systémům je méně častý, přesto jej letos umožňovala polovina malých a dokonce 95 % velkých firem v Česku.

Podíl podniků používajících technologie umělé inteligence se v roce 2024 v Česku meziročně téměř zdvojnásobil na 11 %. „Podniky nejčastěji pracují s technologiemi umělé inteligence umožňujícími pokročilou práci s texty, generování textů nebo řeči nebo s nástroji pro strojové učení. Každou z těchto technologií používá přibližně 5 % firem,“ dodává Kamila Burešová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Umělou inteligenci využívají především velké firmy
s více než 250 zaměstnanci. Letos to bylo 41 % z nich, před rokem jejich podíl přesáhl 28 %.

Mezi nejběžnější bezpečnostní opatření, které v roce 2024 používaly firmy v Česku, patřily metoda ověření pomocí silného hesla (87 % podniků) a zálohování firemních dat na externí úložiště (79 %). Ověřování identity uživatelů pomocí dvoufázového způsobu využívalo 37 % firem a 35 % používalo nástroje pro šifrování dat či dokumentů. Celkem 25 % malých firem letos uvedlo, že v oblasti kyberbezpečnosti své zaměstnance vůbec nevzdělává, z velkých firem toto uvedla 4 %.

S alespoň jedním incidentem v oblasti kybernetické bezpečnosti se v průběhu roku 2023 setkalo 27 % firem. S kybernetickým útokem zvnějšku se během minulého roku potýkalo v průměru 7 % tuzemských podniků. Přibližně čtyřikrát častěji než s vnějšími útoky se ale podniky setkávají s bezpečnostními incidenty způsobenými technickou závadou nebo v důsledku neúmyslného činu vlastního zaměstnance. Takových podniků bylo 25 %.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

20:16 Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

Minulý týden skončila medvědu ušatému, který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen…