Celkovou bilanci v národním pojetí1) nepříznivě ovlivnilo zejména prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem o 2,9 mld. Kč, chemickými látkami a přípravky o 1,3 mld. Kč a rafinovanými ropnými produkty o 1,0 mld. Kč. Přebytek bilance motorových vozidel se snížil o 1,3 mld. Kč a přechodem z aktiva do pasiva se o stejnou částku zhoršila bilance ostatních dopravních prostředků.
Příznivý vliv na celkovou bilanci mělo především meziroční zlepšení bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 2,2 mld. Kč).
Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v červenci přebytkem 44,1 mld. Kč a byla tak meziročně o 5,1 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 7,9 mld. Kč na 47,6 mld. Kč.
Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí snížil vývoz i dovoz shodně o 0,6 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu a dovozu o 0,6 %.
V meziročním srovnání vzrostl v červenci vývoz o 11,1 % na 268,0 mld. Kč a dovoz o 12,2 % na 272,8 mld. Kč. Červenec 2018 měl o jeden pracovní den více než červenec předchozího roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva