Základem reportu je analýza přijetí osmi standardů Startup Nation (SNS), které hodnotí jejich úsilí při zavádění. Osm standardů excelence je zaměřeno hned na několik oblastí, jako je rychlé založení startupu a hladký vstup na trh, dále přilákání a udržení talentů, následují akciové opce, inovace v?regulacích a inovace v zadávání veřejných zakázek, pokračuje přes oblast sociálního začlenění a končí přístupem k?financím a digitální připravenosti.
„CzechInvest je plnohodnotným členem ESNY a aktivně se zapojuje do těchto aktivit. Česko se podpisem SNS zavázalo ladit své legislativní a obecně podnikatelské prostředí tak, aby lépe vyhovovalo potřebám startupů. Uveřejněný report na evropském srovnání ukazuje oblasti, na kterých musíme nadále pracovat, ale i země ze kterých si můžeme v různých oblastech brát příklad,“ uvedl Ivo Denemark, ředitel divize startupů agentury CzechInvest a focal point ESNY v?Česku.
Hlavními výstupy reportu jsou:
- Rychlé vytvoření startupu je efektivní: V 33 % zkoumaných zemí EU lze založit společnost během jednoho dne a v 57 % z nich je to možné za méně než 100 EUR.
- Probíhá digitalizace: Pozitivním trendem je výrazný pokrok v oblasti digitálních služeb šitých na míru podnikům.
- Výzva k začlenění: Zpráva ESNA odhaluje kritickou mezeru v ekosystému, neboť sociální začleňování je označeno za nejhůře fungující standard.
- Inovativní regulační mechanismy: 52 % zemí zavedlo regulační sandboxy. Zvýšení účasti startupů je zásadní pro podporu skutečně kreativního prostředí.
- Přilákání a udržení talentů: Zpráva vyzývá ke zvýšení investic do vízových programů a atraktivnějších opčních programů, aby se zajistily technologické talenty nezbytné pro růst a konkurenceschopnost. Existenci programů na přilákání technologických talentů z EU zpět do regionu prokazuje 24 % zemí.
- Financování: Pouze 33 % zemí v současnosti podporuje různorodý kapitál pro společné investice do začínajících podniků.
„ESNA vznikla na základě poptávky po instituci na evropské úrovni, která by měla na starosti podporu startup ekosystému a sdružovala snahy jak v různých evropských institucích, tak i na národních úrovních. Důležitá je podpora hlavně v modernizaci legislativy zaměstnaneckých akcii, podpory akademických spin-offů a zvýšení objemu rizikového kapitálu na podporu začínajících startupů,” shrnuje vznik celé aliance Vít Horký, člen Advisory Boardu ESNA a spoluzakladatel platformy Czechfounders.
Report zahrnuje těchto 21 zemí: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva