Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v odpoledních hodinách také vypraví historickou tramvaj, ve které bude možné si plamínek Betlémského světla zapálit, a odnést si tak tento symbol klidu a míru do svých domovů. Tramvaj z Výstaviště vyrazí v 13:00, rozvážet světlo bude až do 19:00 hodin. Zájemci mohou obdržet i pamětní kartičku. Motto letošního ročníku akce zní „Odvaha k míru“.
I letos si světlo vzali na starosti skauti a skautky, kteří se pro něj vypravili na bohoslužbu do Vídně. Do České republiky dorazilo Betlémské světlo vlakem z Rakouska v sobotu 14. prosince. V letošním roce proběhla cesta českých skautů s Betlémským světlem již potřicáté.
„Historická tradice Betlémského světla sahá až ke středověkým křížovým výpravám, ta novodobá začala před třiceti lety. Těší nás, že i letos díky DPP všichni, kteří si na Vánoce budou chtít odnést domů svůj vlastní plamínek světla přivezeného až z dalekého Betléma, můžou nastoupit se svíčkou či lucerničkou do historické tramvaje,“ říká Petr Brabec, organizátor Betlémské tramvaje z Junáka – českého skauta.
Symbol přátelství, klidu a míru v podobě Betlémského světla bude cestovat v sobotu 21. prosince 2019 v pražských ulicích. Historická tramvaj s lucernou, kde si cestující budou moci zdarma připálit Betlémské světlo, se ukáže během sobotního odpoledne na šesti trasách. Pro zájemce bude k dispozici i pamětní kartička, která jim připomene tento zážitek. V rámci projektu si bude možné připálit Betlémské světlo také od 13:00 hodin ve stánku Betlémské pošty na Náměstí Míru.
„Když v roce 1990 nastupovali skauti a skautky v Brně do vlaků s lucerničkami s Betlémským světlem, nikdo nedokázal odhadnout, jestli to není nejen poprvé, ale i naposledy. Kurýři tehdy s napětím vyhlíželi na každé zastávce, jestli tam na ně někdo čeká, jestli se informace o jejich cestě dostaly k lidem, jestli je ta informace zaujala a jestli budou ochotni si pro světlo na nádraží přijít,“ dodává Petr Brabec.
Přehled tras historické tramvaje s Betlémským světlem v sobotu 21. prosince 2019
13:00 trasa 1:
Výstaviště Holešovice zast. Platenárium Praha l. č. 41) – Strossmayerovo náměstí – Náměstí Republiky – Václavské náměstí – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Flora – Olšanské hřbitovy příj. 13:45
14:20 trasa 2:
Olšanské hřbitovy – Flora – Jiřího z Poděbrad – Muzeum – I. P. Pavlova – Otakarova – Náměstí Bratří Synků (ul. Na Zámecké popř. nástupní) příj. 14:40
15:15 trasa 3:
Náměstí Bratří Synků – Albertov – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště Holešovice (zast. Platenárium Praha l. č. 41) příj. 15:50
16:30 trasa 4:
Výstaviště Holešovice – Nádraží Holešovice – Palmovka (ul. Zenklova) – Invalidovna – Křižíkova – Florenc příj. 16:50
17:30 trasa 5:
Florenc – Bílá Labuť – Václavské náměstí – Národní divadlo – Újezd – Anděl – Smíchovské nádraží (vnitřní kolej) příj. 17:50
18:30 trasa 6:
Smíchovské nádraží – Anděl – Újezd – Malostranská – Hradčanská - Vozovna Střešovice příj. 19:00
Trasy jsou k dispozici i ZDE
Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s., je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 141 autobusových linek, dále 25 denních a 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra. K 1. 1. 2019 bylo ve vlastnictví společnosti 1 162 autobusů, 865 tramvajových vozů a 730 vozidel metra. Společnost ročně přepraví více než miliardu osob a ujede více než 180 mil. kilometrů. Podnik má k 1. 1. 2019 celkem 10 930 zaměstnanců, z toho 4 265 tvoří řidiči MHD. Jediným akcionářem Dopravního podniku je hlavní město Praha, množství dopravních spojů a zadání pro jízdní řády v Praze určuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Více informací o Dopravním podniku naleznete rovněž ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva