ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb

13.02.2025 13:21 | Tisková zpráva

Počet žádostí o licenci, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ), v posledních letech rychle rostl. Zatímco v roce 2019 přijal ERÚ 2 000 žádostí, o pět let později, v loňském roce, už to bylo 3900, převážně pro zdroje na výrobu elektřiny. Problematická je přitom vysoká chybovost žádostí, která se pohybuje na úrovni 80 procent.

ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Energetická krize urychlila budování decentrálních zdrojů, a to nejen těch „domácích“, pro které není potřeba licence ERÚ. Rychle narostl i počet zdrojů, pro jejichž provoz zákon licenci vyžaduje, tj. přesahují výkonem 50 kWp nebo slouží primárně k podnikání.

„Nárůst zátěže, a v důsledku i průtahy při vyřizování, nezpůsobuje jen počet žádostí o licenci, ale také jejich vysoká chybovost. Čtyři z pěti podaných žádostí vykazují vady, kvůli kterým musíme žádat o doplnění nebo opravy podkladů, často opakovaně. Nadměrná administrativa pak dopadá nejen na úřad, ale především na žadatele o licenci. Ti jsou navíc často pod tlakem, protože musí plnit například harmonogramy projektů kvůli dotačním podmínkám,“ popisuje Jakub Med, ředitel Sekce správních řízení ERÚ. 

Anketa

Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?

hlasovalo: 11701 lidí

Ve většině případů jsou hlavním problémem neúplné podklady ve vztahu k požadavkům, které stanoví přímo energetický zákon. Chybí například potvrzení prokazující bezpečnost elektrické instalace, kterým je typicky revizní zpráva. Místo toho bývá k žádostem přiloženo potvrzení o připojení výrobny k elektrizační soustavě, což však revizní zprávu nemůže nahradit. Řada žadatelů také nedoloží vlastnické či užívací právo k energetickému zařízení, jenž lze prokázat kupní nebo nájemní smlouvou, smlouvou o dílo s dokladem o jeho předání apod. 

Často také nesedí údaje uváděné v podkladových dokumentech a v samotné žádosti. Liší se kupříkladu deklarovaný výkon nebo počet instalovaných panelů u fotovoltaických elektráren. Ve výsledku žádost o licenci popisuje jiné zařízení, než o kterém hovoří dokumentace. V průběhu realizace jakéhokoliv projektu samozřejmě může docházet ke změnám, např. se výsledné technické provedení liší oproti smlouvě o dílo. V žádosti to je ale třeba objasnit a doložit. Pokud to žadatel udělá rovnou a nečeká až na výzvu k doplnění, celé řízení tím může sám zkrátit o několik týdnů.

„Dobře si uvědomujeme, že aktuálně nastavený proces žádostí o licence a jejich vyřizování je zdlouhavý a zároveň složitý, zejména pro toho, kdo se v energetice nepohybuje každý den. Proto připravujeme systémové změny, které současný stav zlepší. A mnohem intenzivnější musí být i naše informační podpora pro žadatele. Jak správně podat žádost a další informace nabídne například nová série webinářů, které ERÚ uspořádá,“ říká Jan Šefránek, předseda Rady ERÚ. 

První ze série webinářů, které zájemce provedou procesem žádosti o licenci, proběhne již 20. února. Připojit se může každý – zdarma a bez nutnosti předchozí registrace. V předstihu lze zasílat také konkrétní dotazy a nedílnou součástí webinářů budou i moderované diskuze. Více informací najdete ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho budete fungovat koalice SPOLU?

Nemyslíte, že kdybyste kandidovali sami jako ODS mohli byste být mnohem úspěšnější? Kuba kandidoval za ODS a uspěl mnohem lépe než ten váš slepenec. Já jsem ochoten volit ODS, ale ne topku a lidovce a určitě nejsem sám, vždyť jste oslabili nejen teď, ale i třeba v evropských volbách.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozsudek ve věci Macharik proti České republice

16:08 Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva dnes zveřejnil rozsudek ve věci Macharik proti České republice

Štrasburský soud shledal porušení práva na respektování soukromého života stěžovatelky z důvodu nepř…