Dodavatelé elektřiny zdražují postupně, a třeba jen u části svých zákazníků, nikoli naráz. „Od listopadu zdražují velcí hráči, ČEZ a E.ON, takže ti menší se postupně připojí. Nakonec zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo, žádný spotřebitel,“ říká Kovanda v rozhovoru.
Podle něj za vyšší cenu elektřiny může zejména zdražení tzv. emisních povolenek. Za jejich zdražením stojí regulace Evropské komise, která rozhodla, že část povolenek stáhne z trhu, čímž ty zbývající učinila dražší. Elektrárny v EU si musejí kupovat povolení na vypouštění emisí oxidu uhličitého do ovzduší, které při výrobě elektřiny vznikají, a dražší povolenky promítají do ceny elektřiny. „Bez povolenek by elektrárny čelily značným pokutám,“ vysvětluje ekonom.
V průměru letos elektřina domácnostem podle dat Českého statistického úřadu zdražuje meziročně zhruba o desetinu. Dodavatelé elektřiny však své ceníky mění postupně, nikoli v jeden okamžik. Další vlna zdražování nastane začátkem roku 2020.
Někteří dodavatelé ale třeba vůbec nezdraží a budou se na nezvýšené ceny snažit přilákat zákazníky od konkurence. „Přecházením od dodavatele k dodavateli tak může zákazník citelně pozdržet cenový nárůst, který pocítí na vlastní peněžence. Musí však situaci sledovat a využívat například internetové srovnávače. Nakonec však zdražení elektřiny neunikne nikdo,“ tvrdí Kovanda.
Celý rozhovor s Lukášem Kovandou si můžete přečíst ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva